Královna portugalského fada Mariza otevře Struny podzimu

Žánrově a stylově rozkročené Struny podzimu nabídnou od 6. října do 12. listopadu deset nezapomenutelných setkání s nejrůznějšími, vždy pečlivě zvolenými podobami hudebního světa napříč kontinenty i staletími. Nabídnou klasický jazz i nejžhavější londýnskou hip-hopovou subkulturu, ikonu minimalismu i živelnou hudbu Pyrenejského poloostrova, duchovní polyfonii z Gruzie či tradiční perskou hudbu…

Festival přespříští týden slavnostně otevře charismatická fado zpěvačka Mariza. Během následujících pěti festivalových týdnů do Prahy zavítají jazzoví matadoři Ahmad Jamal a Hugh Masekela, virtuózní violoncellistka Maya Beiser či první dáma flamenka Estrella Morente. Publikum je Strunám podzimu každoročně věrné – díky značnému zájmu o vstupenky tak byly přesunuty hned dva koncerty do větších prostor. Jedním z nich je netradiční spojení suverénního pianisty Brada Mehldaua s mandolínistou Chrisem Thilem, kteří se „stěhují“ z komorního prostoru do Velkého sálu Lucerny. Legendární minimalistický komponista Steve Reich a Colin Currie Group nově vystoupí v nedávno otevřeném Foru Karlín. „Jsme nesmírně vděční za důvěru a přízeň publika. Každým rokem se našim příznivcům snažíme prošlapávat nové cesty k výjimečným uměleckým zážitkům. A je pro nás zadostiučiněním, že mnohá ze jmen, která jsme v České republice na Strunách podzimu uvedli, se pak na tuzemská pódia nadále vrací,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu.

Struny podzimu vedle legend svých žánrů či nástrojů nezapomínají na mladé talenty vystupující přesvědčivě z hudebního mainstreamu. Jako ideální platforma se osvědčil formát klubové noci SPOTLIGHT, která letos proběhne 12. listopadu v Roxy/NoD například s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem. Festival se snaží dlouhodobě podporovat i tuzemské hudební talenty prostřednictvím tradičního Stipendia Strun podzimu – letos prodejem originální křupavé ořechové směsi trefně pojmenované Jazz Brains. Nejmenší posluchače pak festival motivuje – příkladně hrou – na STRUNÁCH DĚTEM. Letos například s Vltavou, Spirituál Kvintetem nebo beatboxery od 17. do 19. října ve všech podlažích divadla Minor.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější