pátek, 27. duben 2018

První máj s BERGem a ptáky na Petříně

Napsal(a) 

Slavomír Hořínka, foto Miriam Kolářová Slavomír Hořínkafoto: Miriam Kolářová

První májový večer se uskuteční jarní koncert Orchestru BERG s tématem ptáků a ptačího zpěvu. Po zvukové procházce, která povede mimo jiné přes rozkvetlý strahovský sad, zazní ve světové premiéře skladba Slavomíra Hořínky inspirovaná letem ptáků i ikonické „ptačí“ dílo Oliviera Messiaena.

Jarní měsíce patří nejen rozkvetlé přírodě ale i všudypřítomnému ptačímu zpěvu. Proto květnový koncert Orchestru BERG zahájí zvuková procházka. Jejím smyslem je ponořit se s velkou intenzitou do světa zvuků, které běžně už ani nevnímáme. Z nádvoří Strahovského kláštera se v malých skupinkách posluchači vydají přes strahovské zahrady až na Malostranské náměstí, do Sálu Martinů.

Na zážitky ze zvukové procházky navazuje koncert inspirovaný ptačím světem. Ve světové premiéře zazní Kapesní průvodce letem ptáků Slavomíra Hořínky (*1980) – skladba, která v roce 2014 získala cenu předsedy poroty v soutěži České filharmonie, ale nebyla nikdy veřejně provedena. Jak poznamenává skladatel: „Jejím základem je mimo jiné nahrávka letu kolibříka.“ Premiérové uvedení podpořil i jeden z donátorů Orchestru BERG.

Díky mimořádné ornitologické vášni francouzského skladatele Oliviera Messiaena vzniklo dnes již ikonické dílo Exotičtí ptáci. „Jde o unikátní zvukový katalog čtyřiceti osmi vybraných ptačích exemplářů z Asie a Severní i Jižní Ameriky, které Messiaen poznával především z nahrávek nebo na výstavách,“ říká šéfdirigent Orchestru BERG Peter Vrábel. Sólového klavírního partu se ujal Daniel Wiesner, specialista na moderní a současnou hudbu. Koncert doplní také neformální přednáška Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.