pátek, 27. květen 2022

Prague Offspring přinese do Prahy nejnovější hudební tvorbu v podání Klangforum Wien

Napsal(a) 

Klangforum Wien, foto Lukas Beck Klangforum Wienfoto: Lukas Beck

V těchto dnech proběhne nový projekt festivalu Pražské jaro věnovaný soudobé hudbě Prague Offspring. Holešovické Centrum současného umění DOX ve dnech 27. a 28. května ožije nejaktuálnější současnou mezinárodní i domácí tvorbou. Postará se o to především jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu Klangforum Wien.

Podařilo se nám navázat mimořádně plodnou spolupráci, Klangforum zapojit do vzniku projektu a využít jeho zkušenosti i kontakty získané během desítek let, kdy se pohybuje na špici mezinárodního dění soudobé hudby,“ říká dramaturg festivalu Josef Třeštík. Klangforum Wien vystoupí na dvou večerních koncertech a formou veřejných workshopů a mistrovských kurzů bude předávat své dovednosti mladé generaci skladatelů a instrumentalistů.

Olga Neuwirth Olga Neuwirth

Rezidenční skladatelkou letošního ročníku Prague Offspring je Rakušanka Olga Neuwirth, jedna z nejvyhledávanějších umělkyň současnosti. „O Olze Neuwirth se v posledních letech hovořilo v nejširších kruzích zejména v souvislosti s premiérou její opery Orlando ve Vídeňské státní opeře. Po obnovení koncertního provozu pak v září 2021 vyvolala velkou odezvu premiéra jejího nového díla Keyframes for a Hippogriff v podání Berlínských filharmoniků a dirigenta Jakuba Hrůši,“ uvádí Třeštík. „Mezi nejzajímavější a nedůležitější tvůrce patří už několik dekád. Máme obrovskou radost, že se ji podařilo získat a Prague Offspring poctí svou návštěvou,“ dodává.

Prague Offspring přinese také premiéry děl, která na objednávku festivalu píší přední domácí autoři a autorky –⁠ letos Martin Smolka, příležitost dostanou také Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska.

Festivalové publikum se může těšit na setkání s umělci, panelovou diskuzi osobností evropské scény soudobé hudby, performativní instalaci skladatele Matouše Hejla a režiséra Aleše Čermáka, přednášku a performance architekta komplexu budov DOX+ Petra Hájka, který pojal samotný koncertní sál jako hudební nástroj.

Praha posiluje svoje jméno na evropské mapě nejnovější hudby. Celý prostor pražského DOXu se oživí zvukem na celý jeden víkend, na který se fanouškům nejnovější hudby začne vyplácet být v Praze,“ věří skladatel Miroslav Srnka, člen umělecké rady Pražského jara.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.