čtvrtek, 10. březen 2022

Prague Music Performance zahájí pocta Stockhausenovi v mezinárodní sestavě

Napsal(a) 

Attacca Quartet, foto David Goddard Attacca Quartetfoto: David Goddard

Prague Music Performance pokračuje i v letošním roce v záměru představovat originální klasickou, jazzovou a experimentální tvorbu. Od konce března do června nabídne koncerty i další akce, v nichž se hudba prolíná s light designem nebo architekturou. Letošní ročník zahájí provedení rozsáhlé skladby Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen v podání mezinárodního uskupení muzikantů či rusko-tatarský projekt Aigel, ve kterém se snoubí elektronická taneční hudba, hip hop, ironické vizuální zpracování i temná vězeňská lyrika. Prague Music Performance spojí na dva večery síly s festivalem Americké jaro a společně nabídnou koncert amerického klavíristy a skladatele Uriho Cainea, či vystoupení smyčcového kvartetu Attacca Quartet, držitele ceny Grammy. Prague Music Performance představí také vůdčí osobnost na poli avantgardního jazzu a soudobé hudby Roscoe Mitchella i kultovní kapelu Crime and City Solution.

Věříme, že hudba zůstává i v pohnutých časech něčím, co udržuje a dává naději. Naší dlouhodobou ambicí je také spojit funkci festivalu a vzdělávací instituce, a pokud to lze, umožnit kontakt našich hudebníků s hosty festivalu ve workshopech, mistrovských kurzech či přednáškách,“ uvádí ředitel festivalu Jan Bartoš. Zájemci se tak mohou těšit například na workshopy Uriho Cainea, Attacca Quartet či Roscoe Mitchella.

Skladba Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen („Ze sedmi dní“, březen 1968), která zazní 26. dubna v prostoru DOX+, je reakcí na globální a osobní krize, které se udály v čase jejího vzniku. Tuto hudbu lze označit za „intuitivní“, pokouší se vyřešit psychické problémy a výzvy procítěnou, přirozenou cestou. Ve světle událostí, které se odehrály a odehrávají v těchto časech, se stává znovu velice relevantní, neboť se zabývá tématy jako je sociální odloučení, nejistota a křehkost života a jeho hodnot. V site-specific provedení skladby se představí soubor umělců, který budou tvořit hráč na elektroniku Robin Rimbaud (Scanner), bubeník z formace Motorpsycho Tomas Järmyr, Gareth Davis (Merzbow, Christian Marclay), Roland Dahinden (Miles Davis, Anthony Braxton), Dario Calderone (Klangforum Wien), Agathe Max (Rhys Chatham, Animal Hospital), a česká zpěvačka Markéta Schaffartzik. Provedení skladby Aus den Sieben Tagen nabízí vícesmyslový prožitek a nabádá posluchače, aby se během provedení pohybovali, byli si vědomi svého okolí, chodili nebo si dokonce lehli a pohroužili se do světa zvuku a světla.

Ajgel Gajsina, foto archiv umělkyně Ajgel Gajsinafoto: archiv umělkyně

Tatarská básnířka a zpěvačka Ajgel Gajsina a petrohradský muzikant Ilja Baramija nabídnou v projektu Aigel 5. května v DOX+ hudbu pro velmi rozdílné skupiny posluchačů – na své si přijdou jak posluchači složitějších, temných textů, tak fanoušci písní, které se dobře zpívají.

10. května v prostoru DOX+ vystoupí klíčová osobnost newyorské experimentální scény, klavírista a skladatel Uri Caine, který vystoupí s Moravskou filharmonií pod taktovkou Davida Roberta Colemana. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!, kterou Caine složil v roce 2020 ke 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. V české premiéře zazní i interpretovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací a na programu budou i skladby amerického experimentálního skladatele Johna Zorna.

23. května rozezní prostory multifunkčního sálu DOX+ držitelé Grammy, smyčcový Attacca Quartet. Odborníci i posluchači se shodují na tom, že velkou předností kvartetu je schopnost přizpůsobit svůj hudební výraz i techniku širokým nárokům repertoáru od 18. do 21. století. Kurátorem programu pro Prague Music Performance je významný americký skladatel John Adams.

Uri Caine, foto Bill Douthart Uri Cainefoto: Bill Douthart

Roscoe Mitchell představí svůj současný soubor Roscoe Mitchell Quintet 10. června v Divadle Archa. Mitchell je zakládajícím členem Art Ensemble of Chicago, souboru AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians) a Tria Space. Hudebník, skladatel a inovátor zahájil svou kariéru v Chicagu v 60. letech minulého století. Má výrazný podíl na vzkříšení dlouho opomíjených dřevěných dechových nástrojů, jeho inovace v roli sólového interpreta i prosazení návratu skladatele k tradiční formě improvizace ho na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby. V první části večera zazní česká premiéra Mitchellovy skladby Wha-Wha v podání amerického saxofonisty Jona Irabagona a nadžánrového Eclectus Ensemble pod vedením švýcarského dirigenta a skladatele Rolanda Dahindena.

Po desetileté odmlce oznámili Simon Bonney a Bronwyn Adams návrat na evropská pódia se svou novou berlínskou inkarnací kapely Crime & the City Solution, se kterou v rámci PMP zahrají 21. června v pražském Lucerna Music Baru a 23. června v brněnském Kabinetu múz. Spolu s nimi na obou koncertech v sólovém setu vystoupí Hugo Race, někdejší spoluhráč Nicka Cavea a zakladatel kapely The True Spirit.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.