úterý, 31. srpen 2021

PKF – Prague Philharmonia ve své 28. sezoně prolomí ticho francouzskou hudbou

Napsal(a) 

Andrew von Oeyen, foto Marco Borggreve Andrew von Oeyenfoto: Marco Borggreve

Již 8. září vstoupí PKF – Prague Philharmonia do své 28. koncertní sezony. V Obecním domě zahraje program, jehož těžištěm bude hudba francouzských skladatelů. Diriguje šéfdirigent Emmanuel Villaume, sólistou bude klavírista Andrew von Oeyen.

Naším sloganem jsou již druhou sezonu slova ‚prolomit ticho‘. Věříme, že se nám konečně podaří tento závazek naplnit, zahajovací koncert je pro nás všechny v tomto ohledu opravdu výjimečná chvíle,“ říká ředitelka orchestru Kateřina Kalistová, která je ve vedení PKF – Prague Philharmonia od února 2020.

Je již tradicí, že pro svůj hlavní orchestrální cyklus si PKF volí jistý leitmotiv, který dramaturgie jednotlivých koncertů propojuje. Letos bude hlavním tématem Francie, francouzská hudba a její role v kontextu evropské hudby. Význam francouzské hudební tradice je v kontextu západní klasické hudby zcela neopomenutelný. Francie byla dějištěm pozoruhodných hudebních počinů již od dob renesance, což platí dodnes, jak dokládá i program zahajovacího koncertu této sezony. Pod taktovkou Emmanuela Villauma, jenž je k výkladu francouzské hudby tím nejpovolanějším, uvede PKF – Prague Philharmonia díla tří francouzských skladatelů různých epoch.

Éric Tanguy Éric Tanguy

V koncertním sále nás všechny spojuje sdílená láska k hudbě a přesvědčení, že umění by mělo být středobodem našich společenských životů. Umění o nás vypovídá to podstatné. A zvláště v této době potřebujeme hudbu víc než kdy předtím,“ zamýšlí se šéfdirigent Emmanuel Villaume. „Nadcházející sezona, kterou jsme připravili s velkou péčí, nabízí příležitost napojit se na nejvýznamnější a nejduchovnější osobnosti naší civilizace. Vzkaz tvůrců, i těch z nejtemnějších míst, je nakonec vždy tou největší nadějí a vírou v lidský duch,“ dodává.

Hvězdou zahajovacího koncertu bude americký klavírista Andrew von Oeyen, který nedávno vydal již třetí album u labelu Warner Classics s hudbou Johanna Sebastiana Bacha a Ludwiga van Beethovena. Na zahajovacím koncertu zahraje s PKF – Prague Philharmonia Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova.

Večer 8. září otevře kompozice Incanto soudobého francouzského skladatele Érica Tanguye, jehož kompozice pravidelně uvádějí jak francouzská, tak zahraniční symfonická tělesa. Pak se přesuneme do 19. století. Zazní Milostná scéna z dramatické symfonie Romeo a Julie Hectora Berlioze a Symfonie č. 2 a moll Camilla Saint-Saënse.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.