pondělí, 1. září 2014

PKF – Prague Philharmonia bude slavit stylově ve společnosti všech svých šéfdirigentů

Napsal(a) 

PKF - Prague Philharmonia, foto Miloš Nešič PKF - Prague Philharmoniafoto: Miloš Nešič

Na podzim uplyne právě 20 let od chvíle, kdy nejproslulejší z našich současných dirigentů Jiří Bělohlávek stvořil z tehdejších studentů vysokých a středních uměleckých škol komorní uskupení, jemuž dal do vínku název Pražská komorní filharmonie. Těleso, z něhož sálalo zapálení, ambice a mladistvý entuziasmus, se vzápětí vydalo na náročnou i úspěšnou pouť velkým hudebním světem, aby se postupem času etablovalo jako jeden z nejvýznamnějších hráčů na vážnohudební scéně... Těmito slovy se začal psát příběh orchestru, který si dnes říká PKF – Prague Philharmonia.

K příležitosti dvacátého výročí založení, jež si fakticky připomene na podzim, ale oslavného ducha prolne celou sezonou, odmění těleso své publikum vytříbenou a originální dramaturgií, naláká na zvučná sólistická a dirigentská jména z různých koutů světa i domácí scény a jako tradičně neopomene uvést premiéru jednoho z nejčerstvějších hudebních děl, tentokrát českého skladatele. Sezonu 2014–2015 odstartuje mezi 28. zářím a 5. říjnem speciálně koncipovaným projektem „20 let stylově“, při němž v jednom týdnu nabídne tři stěžejní koncerty sezony pod taktovkami šéfdirigentů, kteří kdy utvářeli jeho historii a podíleli se na umělecké profilaci – Jiřího Bělohlávka, Kaspara Zehndera a Jakuba Hrůši. Oslavného ducha dále umocní pestrou škálou doprovodných programových i mediálních aktivit.

Simona Houda Šaturová, foto Michal Sváček Simona Houda Šaturováfoto: Michal Sváček
Projekt „20 let stylově“ hned v úvodu sezony nasadí vysokou laťku: „Volili jsme takovou dramaturgii, která symbolicky ukáže všechny možné tváře činnosti PKF – českou i světovou vážnou klasiku (Voříšek a Beethoven s Jiřím Bělohlávkem), energickou a zpěvavou polohu („cikánský“ operetní program s Kalandos Ensemble, sopranistkou Julií Kamenik a Kasparem Zehnderem ve Smetanově síni Obecního domu) i ambiciózní a repertoárově košatější zážitek na koncertě se mnou (Mahlerovu Symfonii č. 4 provedeme v Praze poprvé; je to skladba, která stojí na pomyslném vrcholu tvůrčího rozpětí orchestru našeho typu; je úžasné, že jsme pro spoluúčinkování v ní získali prvotřídní světovou pěvkyni Kate Royal),“ přibližuje program úvodní trojice koncertů současný šéfdirigent PKF Jakub Hrůša, jenž se v koncertní sezoně 2014–2015 naposledy představí po boku orchestru v šéfdirigentské roli. Hrůša zahájí sezonu koncertem v Rudolfinu, jehož zpožděný přenos vzápětí odvysílá Česká televize prostřednictvím kanálu ČT art. Během přestávky pak diváci uvidí premiéru dokumentárního filmu o PKF – Prague Philharmonia vyrobeného v produkci ČT.

Program však nebude ochuzen ani o zástupce české hudební elity – na posledním z koncertů projektu „20 let stylově“ zazpívají pod taktovkou Jiřího Bělohlávka držitelka Ceny Thálie 2001 za nejlepší ženský pěvecký výkon, sopranistka se zářivým plným hlasem Simona Houda Šaturová, přední domácí mezzosopranistka Jana Wallingerová, stálý host Staatsoperette Dresden, tenorista Richard Samek nebo jeden z nejzajímavějších českých pěvců své generace, basista Jan Martiník. Druhý a třetí koncert bude rovněž doprovázen sbory – Pražským filharmonickým sborem a Českým filharmonickým sborem Brno. Koncerty projektu „20 let stylově“ se uskuteční 28. září, 1. a 5. října.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.