Petr Popelka byl jmenován novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků

Petr Popelka byl dnes, na základě drtivé většiny hlasů členů orchestru, jmenován novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků. Již v nadcházející sezoně stane v čele orchestru během více než dvaceti koncertů ve Vídni i v zahraničí, na pětiletý post pak nastoupí od sezony 2024/25.

Intendant Vídeňských symfoniků Jan Nast při této příležitosti uvedl: „Výsledek hlasování hudebníků mne velmi potěšil. Po nečekaném odchodu Andrése Orozco-Estrady bylo pro orchestr důležité důkladně promyslet, jak by se jeho nástupce mohl ztotožnit s osobností Vídeňských symfoniků. Tím pádem nešlo při výběru ani tak o jména, jako spíše o umění a možnosti společně uvést sdílené vize. Provedení Mahlerovy První symfonie s Petrem Popelkou bylo pro mnohé hudebníky – stejně jako pro mne osobně – nezapomenutelné. Najednou jsme cítili, že je ve vzduchu něco jedinečného. Spolupráce s Petrem Popelkou je inspirativní, plodná, vždy dialogická a typická neochvějným společným tvůrčím zápalem. Jsem rád, že Petr Popelka vykročí do budoucnosti ruku v ruce s Vídeňskými symfoniky. Jsem pevně přesvědčen, že jsme v něm nalezli výjimečného umělce, s nímž budeme moci dlouhodobě rozvíjet osobitého ducha orchestru.

Petr Popelka přiblížil, proč je pro něho jmenování výjimečné: „Stát se šéfdirigentem Vídeňských symfoniků je splněný sen. Už jako teenager jsem s rodiči pravidelně jezdil z Prahy do Vídně, abychom si v tomto městě poslechli nejlepší světové orchestry. Vídeňští symfonikové jsou pro mě hudebním ztělesněním Vídně, jsou orchestrem, který zachycuje a vyvolává duch města; ansámbl s bohatou tradicí, ale především orchestr, jenž v sobě vždy choval moderního a průkopnického ducha – jak v repertoáru, tak ve své roli v rámci společnosti. Když jsem tázán, jak si představuji svoji cestu s Vídeňskými symfoniky, myslím na svého syna; Jaký orchestr chceme předat další generaci?  Jak funguje moderní orchestr, kde hrajeme společně a rovnocenně? Jak můžeme společně udržovat a posilovat přednosti Vídeňských symfoniků? Společně máme možnost oživit moderní orchestr, který stojí v srdci světa.

Petr Popelka se narodil v roce 1986 v Praze, kontrabas studoval v Praze a Freiburgu, pak přešel k dirigování. Je šéfdirigentem Orchestru Norského rozhlasu a šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zároveň je aktivním skladatelem.

Ještě před letními prázdninami provede Popelka na festivalech v Litomyšli a v Praze monumentální Písně z Gurre Arnolda Schönberga s oběma svými orchestry z Osla a Prahy. Od sezony 2023/2024 povede jako pověřený šéfdirigent Vídeňské symfoniky v novém nastudování Weinbergerova Švandy dudáka v MusikTheater an der Wien a kromě toho se připojí k orchestru na mnoha koncertech ve Vídni a na dvou evropských turné. Debutuje v inscenaci Mozartova Dona Giovanniho v curyšské opeře a další orchestrální debuty absolvuje s lipským Gewandhausorchesterem, Mnichovskými filharmoniky, Pittsburským symfonickým orchestrem, Orchestre National de France a Orchestre National du Capitole de Toulouse.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější