středa, 22. prosinec 2021

Paganini kontrabasu. Před 200 lety se narodil Giovanni Bottesini

Napsal(a) 

Giovanni Bottesini Giovanni Bottesini

Dnes, 22. prosince 2021, si připomínáme 200 let od narození skladatele, kontrabasisty a dirigenta Giovanniho Bottesiniho.

Bottesini znamená pro historii kontrabasu to stejné, jako Paganini pro historii houslí. Jeho skladby pro kontrabas se dostaly a dlouho zůstanou na vrcholu koncertní sólové virtuozity. Bottesiniho kontrabasové skladby představují alfu a omegu v repertoáru současných kontrabasistů. Z ostatních jeho skladeb, zejména oper a vokálně-instrumentálních děl, se dnes nehraje takřka nic, přestože ve své době byly jeho skladby velmi populární a žádané. Svědčí o prudké a rychlé změně hudebního klimatu a myšlení, které nastartoval především Richard Wagner. Nastala nová doba… Seznámit se s Bottesinim a jeho hudbou znamená nahlédnout do 19. století a poznat, jak lidé mysleli, jak se bavili, radovali, truchlili, žili a umírali.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.