pondělí, 10. květen 2021

Novodobá světová premiéra znovuobjeveného díla Františka Ignáce Tůmy zazní v přímém přenosu z Brna

Napsal(a) 

Czech Ensemble Baroque, foto CEB Czech Ensemble Baroquefoto: CEB

Czech Ensemble Baroque míří k provedení již sedmého koncertu 9. sezony Bacha na Mozarta!. Až na koncert zahajovací byly všechny online, ale soubor doufá, že ten poslední, červnový, bude opět naživo. Na koncertu 12. května, tedy v původním termínu, v přímém přenosu z Konventu milosrdných bratří zazní znovuobjevená díla F. I. Tůmy, jedno z nich v novodobé světové premiéře. V Tůmově Missa della Morte in c a Miserere c moll se představí sólisté Markéta Böhmová, Romana Kružíková, Lucie Netušilová Karafiátová, Monika Jägerová, Jakub Kubín a Jiří M. Procházka. Přenos bude ke zhlédnutí na YouTube kanálu Czech Ensemble Baroque.

Jméno Františka Ignáce Tůmy bývá uváděno mezi osobnostmi naší hudby na důležitém místě.  Má mnoho společného s Janem Dismasem Zelenkou, kolegou o generaci starším a dnes mnohem známějším. Oba patřili k našim prvním krajanům, kteří se uplatnili v evropských metropolích, oba byli na konci života okolím chápáni jako nemoderní, neboť došli k vlastní syntéze pozdně barokní tradice a k dobovým módám se stavěli velmi vybíravě. Ačkoliv Tůma nijak neváhal využít výrazových možností „galantního“ stylu a raného klasicismu, patřil ještě ke generaci, která ovládala starý styl a nevzdávala se ho, a držel se po celý život řemesla, kterému se přiučil u svého učitele Fuxe.

Jeho umělecká pouť z Kostelce nad Orlicí do Vídně je prototypem umělecké i lidské kalvárie, jež by nás mohla posílit v této nelehké době. Ukazuje, jak často nepřízeň osudu vyústila v překrásnou, harmonickou hudbu světové úrovně,“ hledá v jeho životním osudu inspiraci pro současnou nelehkou dobu Roman Válek, zakladatel a dirigent souboru.

Zejména Tůmovy chrámové skladby prokazatelně znal Haydn i Mozart, kteří by bez ovládnutí kontrapunktického umění ve „vídeňské tradici“ těžko obstáli. Tůmova hudba však stále čeká na své „objevení“, protože dodnes neznáme ani přesný počet jeho skladeb, neboť jejich úplný katalog ještě nevznikl. Czech Ensemble Baroque si proto po Františku Xaveru Richterovi zvolila právě Ignáce Tůmu, který bude po několik příštích let čelním skladatelem souboru.

Prvním dílem, které chceme natočit ve světové premiéře na CD a představit modernímu světu, je Requiem c moll. Na květnovém koncertě nyní v novodobé světové premiéře zazní dvě jeho skladby. Mši za zemřelé z roku 1746 pro nás spartoval brněnský hudební vědec Vlastimil Tichý, se kterým na objevování Tůmova díla pracujeme systematicky a máme ještě mnohé skvosty před sebou. Miserere c moll již náš soubor uvedl v roce 2018, ale velmi rádi se k této intimní a oduševnělé kompozici vracíme. Věříme, že i když nebudou diváci s námi v některém z barokních chrámů, přenese se do jejich domácností velká část důstojné a kontemplativní atmosféry. Uděláme pro to maximum“ zve ke sledování živého přenosu Roman Válek.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.