Nové horizonty rozhlasových symfoniků s Jaromírem Honzákem, Michalem Ratajem a Oskarem Törökem

Listopadový koncert z cyklu SOČR Nové horizonty bude příležitostí k vykročení do sfér hudby jazzové, elektronické i akusmatické. Rozhlasoví symfonikové spojí síly s předními tvůrci a interprety z daných oblastí. V pátek 10. listopadu společně vystoupí v sálu Dox+. Přímý přenos nabídne od 19.30 ČRo Vltava.

Kontrabasista Jaromír Honzák, držitel pěti cen Anděl, se na české jazzové scéně pohybuje od 80. let. Na jeho vlastních projektech se podíleli jak zahraniční, tak významní tuzemští hudebníci: kytarista David Dorůžka nebo pianisté Beata Hlavenková a Vít Křišťan. Vede svou kapelu Jaromír Honzák Quintet, je členem několik dalších formací. Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti – vyučuje hru na kontrabas a jazzovou improvizaci. Skladbu The Blues of a String Hanging in the Wind napsal pro jazzové kvinteto a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Se zvukem symfonického tělesa se spojuje poprvé. Základem je stejnojmenná kompozice, která vznikla pro jazzové a smyčcové kvarteto v roce 2008.

Michal Rataj, Oskar Török, foto Nguyen Phuong Thao

Michal Rataj a Oskar Török navazují v kompozici Letters from Sounds na předchozí projekty pohybující se stylově a žánrově na pomezí současného jazzu a vážné hudby a zvukově těžící z možností hudebních nástrojů a živé elektroniky. Jejich hudební slovník sahá od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby, která je reprodukcí elektroakustické hudby řízenou pomocí reproduktorů rozmístěných v prostoru. Rataj uplatňuje zkušenosti se současným symfonickým orchestrem, jehož zvuk se propojuje s prokomponovanou živou elektronikou a s virtuozitou Törökovy trubky. V Letters from Sounds posluchač prochází „hudební krajinou“, ve které je místo pro elektronický ambient stejně jako pro klubovou elektroniku, současný jazz nebo akusmatickou hudbu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější