čtvrtek, 19. březen 2020

Nejlepší jazzová alba loňského roku dle ČRo Jazz: Vilém Spilka, Vertigo a Muff

Napsal(a) 

Vilém Spilka Quartet, foto archiv umělce Vilém Spilka Quartetfoto: archiv umělce

Za nejlepší jazzovou nahrávku roku 2019 označila stanice Český rozhlas Jazz album Čekání na Toma kytaristy Viléma Spilky. Odbornou anketu Česká jazzová sklizeň pořádá Rozhlas už sedmým rokem, její součástí je i přehled všech vydaných nahrávek a databáze klubů.

Českému jazzu se loni dařilo, alespoň pokud vycházíme z počtu vydaných alb. V roce 2019 u nás vyšlo 46 jazzových desek, což je opět o pár kousků více než v předešlém roce,“ vysvětluje Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz. „Kvantita ale není to hlavní. Obdivuhodná je hlavně pestrost přístupů a odvaha, s jakou se čeští jazzmani pouštějí i do hraničních vod žánru,“ dodává.

Panel devíti hudebních publicistů a promotérů za nejlepší českou jazzovou desku roku 2019 označil album Čekání na Toma kytaristy Viléma Spilky. Koncepční CD obsahuje autorskou tvorbu, inspirovanou zčásti světem dětí a dětskými písněmi. „Album věnované chlapci s poruchou autistického spektra má silné mimohudební sdělení, věřím ale, že pro naše panelisty bylo zásadní celkové hudební zpracování, kvalita zvuku i originální kompoziční nápady brněnského kytaristy,“ říká Vidomus. Na druhém místě ankety se umístilo album Daleko skupiny Vertigo a posledním oceněným je kapela Muff, která si třetí příčku vysloužila za novinku Fatalust.

Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, který každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi. V seznamu vydaných desek se potvrzují dlouhodobější trendy předešlých let: Vidomus vedle řady spíše mainstreamových alb uvádí zejména komornější mezižánrové projekty, například písňové album Sně Beaty Hlavenkové či „cestovatelské“ Journeys (Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet), dále silný proud volné improvizace (např. KIAP, Phoenix, NOCZ) nebo swingové reminiscence (Original Vintage Orchestra). V neposlední řadě vyšla loni také celá řada reedic starších jazzových alb – zejména shrnující 4CD box Originálního pražského synkopického orchestru nebo reedice vydavatelství Galén (např. Brom, Stivín, Svoboda, Růžička).

Dvaatřicetistránkový katalog vydaných alb distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si jej mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.