úterý, 4. únor 2020

Musica Florea objevuje Claru Schumannovou, její koncerty zahraje Petra Matějová

Napsal(a) 

Do roku 2020 vstupuje orchestr Musica Florea s novým programem, tentokrát složeným z děl romantické skladatelky a klavíristky Clary Schumannové, která ve 30. – 40. letech 19. století oslňovala svou hrou celou Evropu. Dva koncerty, jejichž sólistkou bude Petra Matějová, se odehrají 11. a 12. února v Třebíči a Praze.

Clara Schumannová (1819–1896), rozená Wiecková, byla dcerou Friedricha Wiecka, v té době nejlepšího učitele klavíru v Lipsku, k němuž se sjížděli studenti z nejrůznějších konců země, mezi nimi i Robert Schumann, pozdější Clařin manžel. 

„Clařin otec jí na tu dobu poskytl výjimečné hudební vzdělání. Od raného dětství absolvovala denně několik hodin hry na klavír, výuku kontrapunktu i harmonie,“ přibližuje osobnost Schumannové Marek Štryncl, violoncellista a dirigent orchestru Musica Florea. Ve své rodině plnila roli zázračného dítěte, když od šesti let koncertovala i komponovala. Později byla silně ovlivněna jak svým manželem, tak společnými známými – Chopinem, Mendelssohnem, Lisztem a v druhé polovině života, po manželově smrti, zejména Johannesem Brahmsem, kterého velmi obdivovala. „Její skladby jsou něžné i dramaticky procítěné, nechybí v nich ani na svou dobu moderní a odvážný přístup k harmonii,“ pokračuje Štryncl. „Clara obdobně jako jiní skladatelé tzv. vyrostla na dílech barokního mistra J. S. Bacha, proto jsme do programu zařadili rovněž její kompoziční experiment, kterým jsou Preludia a fugy. Ty uvedeme místo klavíru v podání 3 až 5 smyčcových nástrojů.“

Dílo Clary Schumannové sestává převážně z komorních klavírních skladeb, na koncertech orchestru Musica Florea zazní kromě Preludií a fug ještě Trio g moll Romance. Skladeb se zhostí klavíristka Petra Matějová, absolventka pražské HAMU, která se zabývá hrou jak na moderní nástroje, tak na jejich historické podoby.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.