Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu Wagnerem, Šostakovičem a Brahmsem

Zahajovací koncert 78. sezony Moravské filharmonie Olomouc se uskuteční v Redutě již ve čtvrtek 21. září. Představí program děl od Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello, kteří přednesou Šostakovičův Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr.

Wagnerova nádherná, hluboce osobní hudební zpověď i Siegfriedova idyla, mě snad opravňují k tomu, abych upřímně přiznal, že Olomouc se stále více stává místem v mém životě, kde si mohu odpočinout, kde se mohu stát skutečně hudebním, kde se pro mě vše točí kolem tajemství a kouzla hudby. Nebylo by tomu tak, kdyby mi Bůh nedal tak úžasný orchestr a neméně úžasné publikum. Teď už jen musím sloužit této cti, s Wagnerem, Šostakovičem, Brahmsem. O to se pokusím 21. září na našem zahajovacím koncertě sezony,“ uvedl šéfdirigent Zsolt Hamar.  

Úvodní kompozice večera Siegfriedova idyla německého skladatele Richarda Wagnera a letošního dvojitého jubilanta Richarda Wagnera (1813–1883) přivede posluchače na hudební cestu plnou emotivního hlubokého zážitku. Skladbu lze zjednodušené charakterizovat coby ztělesnění lásky mezi mužem a ženou ryzím hudebním jazykem. Skladba měla původně zůstat soukromou rodinnou záležitostí, nicméně v roce 1878 ji Wagner zinstrumentoval pro obsáhlejší obsazení čítající třicet pět hudebníků.

Mariangela Vacatello, foto archiv umělkyně

Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr Dmitrije Šostakoviče reflektuje mladistvou energii svého autora a hýří jeho kompozičními nápady i hudebními citáty z tvorby Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna a lidových melodií. Tato skladba přinese společnou virtuózní interpretaci sólotrumpetisty Moravské filharmonie Ondřeje Moťky a italské klavíristky Mariangely Vacatello.

Poslední kompozicí večera Symfonií č. 2 D dur op. 73 Johannese Brahmse vyústí dramaturgický programový oblouk, za jehož pomyslné pojítko lze považovat tvůrčí odkaz Ludwiga van Beethovena. Díky svému převážně pastorálnímu vyznění bývá dílo často srovnáváno s Beethovenovou šestou symfonií. Občasné náznaky melancholické nálady prozrazují Brahmsovu ne příliš optimistickou náturu, jeho pohled na život a také samotné poselství díla – hledání krásy a smyslu v nedokonalém světě.

Koncertní řada A, jejíž první koncert zahajuje celou sezonu Moravské filharmonie, bude pokračovat dalšími třemi koncerty. Název Symfonický cyklus šéfdirigenta napovídá, že všechny koncerty orchestr povede šéfdirigent Zsolt Hamar, který se rovněž podílel na dramaturgii. Posluchači se mohou těšit na hobojistu Martina Daňka či barytonistu Tadeáše Hozu. Symfonický cyklus šéfdirigenta lze v rámci abonmá příhodně doplnit Symfonickým cyklem dramaturgyně (koncertní řada D) nebo koncertní řadou Patriot (P), která je věnovaná osobnostem spjatým s Olomoucí. Koncerty řady A a řady P se konají vždy ve čtvrtek od 19.00, Symfonickému cyklu dramaturgyně budou patřit páteční večery rovněž od 19.00. Ani v této sezoně pak nechybí Koncertní řada C, která propůjčí Redutu crossoverovým projektům, dále koncertní řada JAMU, ve které Moravská filharmonie spolupracuje s talentovanými absolventy JAMU a HAMU. Komorní řada R v této sezoně nalezne domov v nově zrekonstruovaném Červeném kostele. Pevnou součástí nabídky jsou také nedělní matiné čili koncertní řada NM zaměřená na rodiče s dětmi. Moravská filharmonie ale myslí i na ty úplně nejmenší, dosud nenarozené posluchače. V rámci koncertní řady NR, jejímž ambasadorem je senátor a primář novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor, pro ně pořádá speciální relaxační hudební podvečery s harmonizující hudební i světelnou složkou.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější