středa, 8. květen 2019

Mezinárodní soutěž Pražského jara: První den s hoboji

Napsal(a) 

Losování kategorie hoboj, foto MHF Pražské jaro Losování kategorie hobojfoto: MHF Pražské jaro

Dnes ráno v 9:00 odstartovali letošní Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara svými soutěžními výkony hobojisté. Prvním z nich byl Francouz Emilien Lefevre. Jeho počátečním výkonem se pro porotu pomyslně nastavila úroveň, která ovlivňuje hodnocení všech pozdějších kandidátů.

Konečný počet hobojistů, kteří hrají dnes a zítra v rámci prvního kola, je čtyřicet šest. Stává se již jakousi tradicí (a to nejen u hobojistů), že nejvíce kandidátů přijíždí z Jižní Koreje. Ovšem jsou to většinou hudebníci studující na prestižních školách převážně v německém Berlíně, Lübecku, Mnichově, Kolíně nebo Bremách či v Paříži. Na druhém místě v počtu uchazečů je Francie, odkud tento rok přijelo sedm hobojistů. Z České republiky se kvalifikovalo pět mladých umělců a hráči z dalších čtrnácti zemí od Japonska, Tchaj-wanu nebo Hong-Kongu až po jihoamerickou Kolumbii.

Harmonogram soutěžících je rozložen každý den do třech bloků po osmi soutěžících. Program každého interpreta je přibližně dvacet dva minut dlouhý a zahrnuje Sonátu c moll Antonia Vivaldiho s cembalem a Tři romance od Roberta Schumanna s klavírem. Cembalové spolupráce se zhostili Filip Dvořák a Monika Knoblochová, na klavír doprovází většinu hobojistů Andrea Mottlová a Alena Grešlová.

Mám radost, že sál Martinů byl hned od prvních výkonů navštíven početným publikem. Nyní nám nezbývá než si počkat do zítřejšího večera, kdy přibližně ve 22:30 budeme vyhlašovat těch dvanáct šťastných postupujících do druhého kola.

Michal Kaňka

Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.