úterý, 4. září 2018

Martinů obrázky v Senátu kreslící

Napsal(a) 

, foto Centrum B. Martinů foto: Centrum B. Martinů

Ve čtvrtek 23. srpna 2018 proběhla pod záštitou senátora Radko Martínka ve Výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze slavnostní vernisáž výstavy kreseb Bohuslava Martinů. Je nazvána Martinů obrázky kreslící, což je parafráze textů, kterými skladatel doprovodil své karikaturní podobizny v jednom z dopisů kamarádovi ze studií Stanislavu Novákovi. Kresby Bohuslava Martinů vznikaly především v letech 1908-1923: ty prvé tedy vznikaly v letech, kdy studoval pražskou konzervatoř a poslední před odjezdem do Paříže, poté již kreslit přestal.

Jde na první pohled sice o naivní a neumělé obrázky, hýří však vtipem a dokládají Martinů výborný pozorovací talent a schopnost zachytit a s humorem zhmotnit to, co by plachý introvert slovy zřejmě nevyjádřil. K nejvtipnějším obrázkovým záznamům skladatelových konkrétních prožitků patří obrázkový příběh zachycující jeho nevydařenou cestu vlakem z Kácova do Poličky. Martinů zaznamenal celou řadu epizod ze svého života a zpodobnil řadu svých přátel či uměleckých osobností. Na několika kresbičkách zhmotnil své představy a sny, řadou kreseb reagoval i na vlastní kompoziční dílo. Část kreseb je též věnovaná vlastním podobiznám, vedeným často ve stylu karikatur. V nich sám sebe často stylizoval do podoby jakéhosi zvířátkamyšky či pejska s výrazným protáhlým čumáčkem.

Výstava Martinů obrázky kreslící ve Valdštejnském paláci je volně přístupná veřejnosti a potrvá do 7. října 2018. O týden později bude až do konce roku v rozšířené podobě prezentována ve skladatelově rodné Poličce. Na ní bude slavnostně pokřtěna také výpravná publikace se všemi kresbami Martinů, které jsou v současnosti k dispozici.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.