úterý, 1. únor 2022

Martina Janková provede s Ivem Kahánkem kompletní Písně Fryderyka Chopina, v březnu zavítá do Brna

Napsal(a) 

Martina Janková, Markus Senn Martina Janková, Markus Senn

V tomto týdnu se příznivcům klasické hudby a písně nabízí možnost slyšet v Praze sopranistku Martinu Jankovou. O několik týdnů později pěvkyně zavítá i do Brna.  Ve středu 2. února uvede Martina Janková v recitálu s pianistou Ivem Kahánkem premiéru kompletního provedení písní Fryderyka Chopina. Koncert se koná v rámci řady Klasika o čtvrté v Sukově síni Rudolfina od 16 hodin.

Dlouhodobě se s Ivem zajímáme o úpravy lidových písní z pera skvělých skladatelů, jakými jsou Haydn, Janáček nebo Martinů. Písňové cykly Janáčka a Martinů jsme s velkým úspěchem natočili, nyní jdeme po ještě nevyšlapaném chodníčku dále a objevujeme písně Fryderyka Chopina. Mimo Polsko se ve světě provádějí málo, nejspíš hlavně kvůli těžkosti jazyka, které já tak, díky svému dětství v geografické blízkosti polských hranic, nevnímám. Chopinovy písně jsou krásné a navíc stále aktuální, jsou o hledání domova, identity, svobody, sounáležitosti,“ uvádí k výběru repertoáru Martina Janková.

Na druhou polovinu března chystá Martina Janková vystoupení s Brněnskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Dennisem Russelem Daviesem. Na abonentských koncertech ve čtvrtek 24. března a pátek 25. března zazní v jejím podání Mozartovy recitativ a árie „Giunse alfin il momento“ – „Al desio di chi t’adora“, sopránová scéna a rondo „Ch’io mi scordi di te?“ – „Non temer“. Janáčkovo divadlo v druhé polovině večera rozezní Symfonie č. 4 Gustava Mahlera.  

V sobotu 26. března završí Martina Janková své brněnské hostování recitálem s Dennisem Russelem Davisem u klavíru. Zazní zřídka uváděné písně Ludwiga van Beethovena a jeho českých současníků Antonína Rejchy a Josefa Antonína Štěpána. Vrcholem večera bude kantáta Lenora Václava Jana Tomáška, první německá zhudebněná balada, jež následně inspirovala mnoho spisovatelů a skladatelů, včetně K. J. Erbena při psaní jeho Svatebních košil.

Vždy mne velice přitahovala objevitelská práce, kdy chci ukázat, že vedle klasicistních velikánů psali skvělá díla i málo známí čeští skladatelé. Tomáškova Lenora pro soprán a klavír je hudebně velmi zvláštní dramatický útvar, pohybující se mezi prokomponovanou písní, kantátou a operními scénami. Trvá necelých 40 minut a staví pěvce před velmi těžký úkol ztvárnění asi pěti rozdílných rolí jedním hlasem, což vyžaduje velkou hlasovou vytrvalost a intenzivní práci s textem. Zpívám dílo v původní staroněmecké verzi, a proto jsem ke spolupráci oslovila skvělou herečku Taťjanou Medveckou, která bude český překlad vkládat do hudby tak, aby nepřerušila tok ani napětí. Velmi se na tuto světovou premiéru těším,“ dodává Martina Janková.

Martina Janková žije ve Švýcarsku, kde v současné době vyučuje na Curyšské vysoké škole umění. Pravidelně koncertuje a vede mistrovské kurzy po celém světě. Proslavily ji především interpretace Mozartových a barokních oper, mimo jiné na pódiích Salzburského festivalu, Curyšské a Ženevské opery, La Scaly, pařížské Champs-Elysées, italské Maceraty nebo Národního divadla Praha.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.