pondělí, 17. říjen 2016

Mariánské nešpory na úvod a nová sezona dvojitou měrou

Napsal(a) 

Foto Petra Hajská Foto Petra Hajská

Zahajovací říjnový program Collegia 1704 předznamená blížící se 450. výročí narození Claudia Monteverdiho provedením Mariánských nešpor, které v pražském Rudolfinu zazní 24. a 25. října (o vstupenky na koncert můžete soutěžit zde). Hned v pátek 28. října zazní nešpory také v Annenkirche na zahajovacím koncertě drážďanské sezony Collegia 1704.

„Monteverdiho Mariánské nešpory jsou převratným dílem, ve kterém jeho autor spojuje umění vrcholné vokální polyfonie s nově se rodící operní řečí a instrumentální virtuositou. Díky jeho originalitě a tvůrčí odvaze můžeme obdivovat dnes toto dílo […] především jako jedinečný monument, který otevírá s počátkem nového věku budoucí cesty vývoje evropské hudby,“ uvádí k výjimečnosti skladby koncertu Václav Luks.

Nešpory datované k roku 1610 věnoval autor papeži Pavlu V. a první známé provedení díla proběhlo v srpnu 1613 v Benátkách. Jejich monumentální výstavba je dodnes srovnávána s největšími duchovními kompozicemi, jakými jsou Matoušovy pašije J. S. Bacha a Mesiáš G. F. Händela.

V nové sezoně se Collegium 1704 navrací ve zvýšené intenzitě do Dvořákovy síně Rudolfina a dlouhodobě narůstající zájem publika o koncerty se odrazil v reprízování všech koncertních programů. Kromě koncertů v Rudolfinu jsou připraveny dva programy v kostele sv. Šimona a Judy – mimořádný koncert La Virtuosissima 7. prosince 2016 a dva silvestrovské koncerty 31. prosince 2016. Publikum se může těšit na provedení novodobé premiéry Litanieae Xaverianae J. D. Zelenky i na proslulá díla barokních mistrů – Janovy pašije nebo Vánoční oratorium J. S. Bacha ad. Právě Bachovými pašijemi orchestr v dubnu 2017 završí pražskou sezonu, mimořádně pod vedením temperamentního Larse Ulrika Mortensena, jedné z nejvýraznějších dirigentských osobností a uměleckého vedoucího dánského orchestru Concerto Copenhagen, se kterým bude Collegium 1704 spolupracovat vůbec poprvé.

 

 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.