úterý, 22. únor 2022

Marek Prášil řídil litevskou premiéru Janáčkovy Sinfonietty

Napsal(a) 

David Geringas, Marek Prášil, foto D. Matvejev David Geringas, Marek Prášilfoto: D. Matvejev

V neděli 12. února 2022 se v litevském Vilniusu uskutečnil koncert Litevského národního symfonického orchestru s názvem „Landscapes of Czech Music“. Koncert řídil letošní debutant Pražského jara, v zahraničí stále více se etablující dirigent Marek Prášil. V jeho nastudování a pod jeho taktovkou provedla litevská národní filharmonie poprvé Janáčkovu Sinfoniettu. Kromě domácího orchestru se zde představila také žesťová skupina Ústřední hudby Armády ČR, která do Litvy přiletěla speciálně pro tuto příležitost. Dirigent Marek Prášil se u tohoto orchestru představil již podruhé a obdržel opětovné pozvání k další spolupráci.

Program litevského koncertu „Landscapes of Czech Music“ zahrnoval pouze díla českých skladatelů. Koncert otevřel slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, po kterém následoval proslov Víta Korselta, velvyslance ČR v Litvě. Druhou skladbou koncertu byl Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka, v níž se představil David Geringas, litevský rodák, vítěz proslulé Čajkovského soutěže z roku 1970 a žák Mstislava Rostropoviče. Koncertu se zúčastnila řada hostů včetně litevské premiérky Ingridy Šimonytė.

Máme velkou radost z úspěchu mladého dirigenta působícího v Ostravě a trvale spolupracujícího s naším festivalem. Stejnou měrou nás těší, že šíří skladatelský odkaz Leoše Janáčka v zahraničí. Marek Prášil nebude chybět ani v programu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka: 22. června se festivalovému publiku představí v čele Jihočeské filharmonie v opavském kostele sv. Václava,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.