čtvrtek, 8. říjen 2015

Magdalena Kožená o rezidenci u ČF: Nabídka, která se neodmítá

Napsal(a) 

Magdalena Kožená, foto Harald Hoffmann/DG Magdalena Koženáfoto: Harald Hoffmann/DG

V sobotu 10. října ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze vystoupí mezzosopranistka Magdalena Kožená a klavíristka Mitsuko Uchida. Po úspěchu z roku 2012 se obě dámy vracejí do Prahy s novým koncertním programem. Uchida, proslulá svou schopností rozehrát koncertní křídlo tak, aby znělo jako celý orchestr, doprovodí Magdalenu nejen v oblíbených Dvořákových a Wolfových písních; v podání obou hvězdných umělkyň zazní také u nás méně často uváděné Básně královny Marie Stuartovny Roberta Schumanna a Kabaretní písně Arnolda Schönberga.

Slavnostní koncert je prvním z řady rezidenčních vystoupení M. Kožené při České filharmonii v jubilejní 120. sezoně orchestru. „Dostala jsem nabídku stát se rezidenční umělkyní ČF v sezoně, kdy tento vynikající orchestr slaví své 120. narozeniny, a taková nabídka se neodmítá,“ říká Kožená. Na zahajovací koncert Kožené rezidencí u ČF umělkyně přichystaly program romantických písní: „Tentokrát jsme věděly, že chceme do programu zařadit nějakého Schumanna, a písně Marie Stuartovny jsou výrazným pozdním Schumannem: velmi prosté, docela statické s jednoduchými podkreslujícími akordy, zároveň však neuvěřitelně silné, dramatické, smutné. Písně Huga Wolfa miluji. Už jsem zpívala některé z jeho jednodušších písní, nyní nazrál čas zabývat se dalšími. Jejich texty jsou opravdu velmi hluboké, textura téměř wagneriánská.

Magdalena Kožená, foto Harald Hoffmann/DG Magdalena Koženáfoto: Harald Hoffmann/DG
Neúnavná propagátorka české hudby na světových pódiích zařadila do programu také Antonína Dvořáka: „Mitsuko velmi stála o to pustit se se mnou také do českého repertoáru, a tak jsme zvolily Milostné písně; jsou mladé a svěží, v porovnání s ostatními písněmi vnášejí do programu jinou barvu. A po vší té šíleně romantické hudbě jsem chtěla do programu zařadit něco lehčího, něco pro zasmání. Schönbergovy kabaretní písně jsou vzrušující směsí, mají v sobě lehkost, ale zároveň doprovod zkomponovaný jedním z nejskvělejších skladatelů své éry.

Ve čtveřici exkluzivních programů se Magdalena projeví jako skutečně všestranná hudebnice excelující nejen v písňovém recitálu s Dame Mitsuko Uchida a komorním projektu se Sirem Simonem Rattlem či operním repertoáru s La Cetra pod vedením Andrei Marcona, ale vystoupí také se swingovým bigbandem Melody Makers Ondřeje Havelky. Do programu „Rezidencí 2015/2016“ Magdalena samozřejmě zařadila také českou hudbu, něco, co je velmi blízko jejímu srdci. „Uvádění české hudby ve svých písňových recitálech nevnímám vůbec jako povinnost, naopak, dělám to často a velmi ráda. Nejenže se mi Janáček, Dvořák či Martinů dobře zpívají, ale také publikum jejich nádhernou hudbu nadšeně přijímá,“ říká Magdalena Kožená.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.