čtvrtek, 5. duben 2018

Liberecké (S)tvoření podle Gabriely Vermelho a Aleny Peškové

Napsal(a) 

Gabriela Vermelho, foto gabrielavermelho.cz Gabriela Vermelhofoto: gabrielavermelho.cz

Liberecký baletní soubor v čele se svou uměleckou šéfkou Alenou Peškovou uvede 6. dubna v Šaldově divadle premiéru inscenace (S)tvoření. Libreto k inscenaci vytvořila Alena Pešková, která je zároveň režisérkou a choreografkou celé inscenace, autorkou hudby je zpěvačka, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho.

Inspirační zdroj k hudebně-tanečnímu mystériu nalezla Alena Pešková ve staročínské filozofii- taoismu. Jejím cílem je cesta = Tao ke splynutí člověka s přírodou a ponechání věcem volný průběh = wu-wej. Taoisté rozvinuli myšlenku o vzájemném propojení přírodního řádu a lidského života. K dosažení života v harmonii používali princip pěti elementů a těmi jsou voda, dřevo, oheň, zem a kov. S pěti elementy jsou úzce spjaty emoce – strach, hněv, radost, zádumčivost a žal. A právě vzájemné působení přírodních živlů na lidské emoce se staly pro Peškovou největším inspiračním zdrojem a zajímavým východiskem pro celé představení,“ uvedl tiskový mluvčí libereckého Divadla F. X. Šaldy Jakub Kabeš.

Hudbu ke (S)tvoření složila Gabriela Vermelho, která s Alenou Peškovou již vytvořila několik autorských představení, jednou z nich byla v Liberci uváděná Gazdina roba. Tentokrát se vydaly jiným směrem než obvykle a oslovily ke spolupráci liberecké bubenické seskupení Aries vedený Sergejem Grigorenkem. „Ostatně i všem tanečníkům se tímto hudebně-tanečním představením otevřely nové možnosti, a to hned v několika ohledech. Čeká je zpěv i mluvené slovo, náročná práce s rekvizitou, jakou je otevřený oheň, voda, hlína či dřevo a zdokonalí také svoji fyzickou kondici, protože během představení prakticky neodcházejí z jeviště. Tanec prožitý do extrému a emoce až na dřeň, to je největší přání choreografky,“ doplňuje Kabeš. Scénu navrhl Richard Pešek ml., autorkou kostýmních návrhů je Monika Kletečková.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.