sobota, 30. srpen 2014

Kutnohorský varhanní festival na konci léta

Napsal(a) 

Chrám sv. Jakuba Chrám sv. Jakuba

Čtvrtý ročník Kutnohorského varhanního festivalu se uskuteční ve dnech 12. – 20. září 2014. Festival zahájí v pátek 12. září v chrámu sv. Jakuba vynikající slovenský varhaník, muzikolog a pedagog Marek Vrábel. V sobotu 13. září si podmaní posluchače svou hrou Michal Bártek, který vyučuje hru na varhany ve Štrasburku. O týden později 19. září se návštěvníci zaposlouchají do melodií v podání Luboše Ihringa, renomovaného slovenského varhaníka a organologa, který působí zejména ve Švýcarsku.

Závěr festivalu bude tentokrát patřit těm nejmladším nadějným českým varhaníkům. Závěrečný koncert se uskuteční 20. září v chrámu sv. Barbory. Jako účinkující se představí vítězové jednotlivých kategorií prestižní soutěže Organum regium. Dramaturgie festivalu se znovu ujal vynikající kutnohorský varhaník Michal Hanuš.

V rámci čtvrtého ročníku Kutnohorského varhanního festivalu je pro opravdové milovníky varhan připravena komentovaná prohlídka obou těchto významných nástrojů v arciděkanském chrámu sv. Jakuba. Arciděkanský chrám sv. Jakuba patří mezi nejstarší kutnohorské církevní památky, tvoří jednu z dominant panoramatu stříbrného města a ve svém interiéru ukrývá mnoho jedinečných předmětů nezměrné hodnoty. Mezi ně patří i dvoje varhany, které se v chrámu nachází. Staré barokní varhany patří k nejstarším dochovaným nástrojům v Kutné Hoře a byly hojně využívány ještě v 19. století, až do dokončení varhan na hlavním kůru (začátek 20. století). Prohlídka varhan se uskuteční v sobotu 13. září 2014. Varhany účastníkům prohlídky představí dramaturg festivalu a varhaník Michal Hanuš.

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.