sobota, 22. květen 2021

Konvergencie zvou na živé koncerty s hudbou Ástora Piazzolly. Vystoupí jeho žák Marcelo Nisinman

Napsal(a) 

Boris Lenko a Konvergencie Quartet, foto Konvergencie Boris Lenko a Konvergencie Quartetfoto: Konvergencie

Slovenský mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie připravuje koncerty věnované tvorbě Ástora Piazzolly, které byly z letošního února přesunuty na květen a červen. Vzhledem k příznivému vývoji pandemické situace nakonec bude možnost oslavit sté výročí narození argentinského skladatele nejen online, ale také společně s živým publikem. Mezi 26. květnem a 12. červnem se uskuteční šest koncertů a čtení o hudbě z Piazzollových memoárů.

Marcelo Nisinman Marcelo Nisinman

Koncerty, na nichž vystoupí dvě desítky slovenských interpretů, sa uskuteční na různých místech v Bratislavě. Zahraničním hostem festivalu bude mezinárodní ansámbl ChamberJam Quintet, kvinteto bandeonisty Marcela Nisinmana, přítele a žáka Ástora Piazzolly, které vystoupí 31. května ve Slovenském rozhlasu. „Když jsme se rozhodovali, kdo bude další z výjimečných skladatelských osobností, které se budeme tento rok na festivalu Konvergencie věnovat, rozhodli jsme se pro Ástora Piazzollu. Jsem přesvedčený, že po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinském a Bachovi jde o správné rozhodnutí. Ástor Piazzolla byl nejen skvělý skladatel, ale také fenomenální interpret,“ uvedl ředitel festivalu Konvergencie Jozef Lupták.

Důležitým interpretem letošního ročníku Konvergencií bude slovenský akordeonista a bandoneonista Boris Lenko, jeden z prvních propagátorů Piazzollovy hudby na Slovensku. „Piazzolla změnil mnohem více, než sám tušil. Ovlivnil akordeon, bandoneon, i další nástroje. Tango dostal do koncertních sálů, propůjčil mu noblesu. Jeho skladby otvírají nový prostor – ukazují, kam je třeba se v současné hudbě ubírat a zároveň kam se neubírat,“ uvedl Lenko. Na Konvergenciích se představí 26. května v rámci programu čtení z pamětí Ástora Piazzolly společně s Robertem Rothem a na koncertě 5. června, kde vystoupí s Martinem Chovancem, Ladislavem Fančovičem, Stanislavem Palúchem, Jozefem Luptákem a Jurajem Griglákem. Boris Lenko se také představí v čele svého ansámblu ALEA, a to ve speciálním programu 11. června, na němž zazní v původní kvintetové verzi Čtyři roční období v Buenos Aires a dále slovenská premiéra Piazzollova Koncertu pro kvinteto (1971), skladatelovy písně se zpěvačkou Adrienou Bartošovou i díla současných slovenských skladatelů Petera Zagara a Stanislava Palúcha.

Na prvním koncertě letošních Konvergencií 30. května v 18.00 se představí duo slovenských kytaristů Ondrej Veselý a Martin Krajčo, houslista Petr Biely, akordeonista Boris Lenko a violoncellista Jozef Lupták s tvorbou argentinského skladatele v úpravách brazilského kytarista Sérgia Assada. Ve stejný den v 19.30 pak zazní suita Five Tango Sensations pro bandoneon a smyčcové kvarteto z roku 1989, původně věnována Kronos Quartetu, v interpretaci Borise Lenka a Konvergencie Quartetu. Závěrečný koncert 16. června pak bude patřit orchestru Bratislava Hot Serenaders pod vedením trumpetisty Juraje Bartoše. Na programu je výběr z repertoáru slovenského tanga od 30. let minulého století z pera Ernsta Genersiche, Karola Elberta, Pavla Čádyho, Franka Zemplínského, Viktora Freyera, Dušana Pálky a Gejzy Dusíka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.