čtvrtek, 14. listopad 2019

Komorní filharmonie Pardubice oslaví se studenty třicetileté výročí sametové revoluce tradičním koncertem

Napsal(a) 

Violistka Kristina Fialová Violistka Kristina Fialová
Slavnostní koncert Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se uskuteční v pátek 15. listopadu v Aule Arnošta z Pardubic v polabinském univerzitním kampusu.

Tradičním programem si Univerzita Pardubice připomíná historické události let 1939 a 1989. Letos vzpomínka na ně vyznívá ještě naléhavěji, od sametové revoluce totiž uplyne přesně 30 let. Večer zahájí suita Pamatuj – písně naděje a beznaděje od českého skladatele a aranžéra Vladimíra Popelky, sestavená z písní Karla Kryla, Jindřicha Brabce, Jaroslava Hutky a Jaromíra Vomáčky. Pardubický orchestr se k ní vrací po pěti letech, kdy ji premiérově uvedl právě na tomto každoročním listopadovém koncertě.

Známé skladby připomenou posluchačům i doby dřívější, které nebyly naplněny optimismem a radostí. „Jsou to písně se závažnou výpovědí (Modlitba pro Martu), některé naopak vyvolávají – byť sarkastický – úsměv. V dobách beznaděje byly potřebným ventilem, vzpruhou a vírou v lepší život,“ říká Bohuslav Vítek, dramaturg Komorní filharmonie Pardubice. Popelkovu suitu vystřídá violový koncert Carla Stamitze, ve kterém se představí hudebnice Kristina Fialová hrající na italskou violu Carlo Antonio Testore – Contrada 1745. Ve druhé půli večera zazní také poslední ze symfonií Wolfganga Amadea Mozarta Jupiter. Koncert se bude konat pod záštitou rektora prof. Ing. Jiřího Málka, DrSc.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.