neděle, 31. srpen 2014

„Jeden písňový večer obsahuje tolik zpívání jako asi dvě velké operní role"

Napsal(a) 

Recitál Richarda Nováka

Richard Novák, foto Filharmonie Brno Richard Novákfoto: Filharmonie Brno

Pěvecký recitál legendárního basisty Richarda Nováka připomíná 60. výročí jeho aktivní pěvecké dráhy, kterou zahájil 19. září 1954 na scéně ostravské opery. Jedním z mnoha potvrzení jeho zásluh je cena Thálie za celoživotní mistrovství, kterou obdržel v roce 2001. Ačkoli celoživotně spjat s operou, je také mistrem písňového repertoáru, řada skladeb vznikla přímo pro něj. V Mozartově sále brněnské Reduty se 18. září 2014 Richard Novák představí v písňovém programu z děl českých autorů za doprovodu vynikající klavíristky Alice Rajnohové.

Program recitálu je určitým ohlédnutím za vrchovatě naplněnou kariérou Richarda Nováka. U příležitosti Roku české hudby 2014 tak vznikl výběr z již dříve nastudovaných a provedených písňových cyklů. Koncert ve své první části zahrnuje cykly Jaroslava Křičky O lásce a smrti a jeho učitele Vítězslava Nováka Erotikon. Druhou polovinu programu otevřou Dubnová preludia Vítězslavy Kaprálové v podání Alice Rajnohové, která se dílu této pozoruhodné skladatelky dlouhodobě věnuje. Skladby Jana Nováka a Josefa Berga (Písně nového Werthera) Richard Novák premiéroval v první polovině šedesátých let, záhy po svém příchodu do Brna. Výběr z cyklu Horatii carmina Jana Nováka uvedl poprvé v roce 1962 za klavírního doprovodu autora, svého bratrance, v úplnosti pak o dva roky později v Besedním domě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.