úterý, 23. únor 2021

Janáčkova filharmonie Ostrava zve na další online koncerty: Talentované mládí a Mahlerovu Čtvrtou

Napsal(a) 

Anna Talácková, foto JFO Anna Taláckováfoto: JFO

Talentované mládí na pódiu, za kamerou i za fotoobjektivem: tento koncert v podání mladých nadaných hudebníků nabídne JFO v živém přenosu na svých sociálních sítích 25. února. Jejich představení zaznamenají pro stream kamery absolventů a studentů oborů multimediálních technik a audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě. Fotoreportáž zase pořídí studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Začínající muzikanty hned následující týden na pódiu vystřídají jejich zkušení kolegové: Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní 4. března pod taktovkou Tomáše Netopila s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Oba koncerty proběhnou ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bez osobní účasti posluchačů.

V rámci koncertu Talentované mládí že posluchači uslyší během jednoho večera hned několik skladeb pro různé sólové nástroje s doprovodem orchestru v podání mladých nadaných hudebníků, vítězů různých interpretačních soutěží. Harfistka Amelia Tokarska, kontrabasista Dominik Seďa a flétnistky Sylvie Schelingerová a Anna Talácková zahrají za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Stanislava Vavřínka. „Činnost Janáčkovy filharmonie měla vždy edukační přesah. Pořádáme orchestrální akademii, programy pro stážisty, dirigentské kurzy apod. Vzhledem k současné situaci můžeme věnovat studentům nebo čerstvým absolventům větší prostor a péči. A v této době se mi to zdá obzvlášť smysluplné,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla. Zazní Introdukce a allegro Maurice Ravela, Koncert D dur pro kontrabas a orchestr Jana Křtitele Vaňhala a Koncert d moll pro dvě flétny a orchestr Franze Dopplera.

Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou kontrabasového koncertu Nina Roty bude Martin Raška, první kontrabasista ostravského orchestru.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.