pátek, 2. prosinec 2016

Hory, louky, krávy a Erik Satie na koncertě Konvergence

Napsal(a) 

Michal Rataj, foto Aneta Šebelková Michal Ratajfoto: Aneta Šebelková

Koncert ansámblu Konvergence 6. prosince v Kostele sv. Vavřince bude zaměřen pouze na českou scénu a přináší zajímavé propojení kompozic studentů a profesorů – renomovaných skladatelů. Na koncertě tak vedle sebe zazní např. světová premiéra Michala Rataje Running fo Breath, skladba známého brněnského autora Pavla Zemka Nováka a díla dvou studentů kompozice.

„Konvergence tak navazuje na ideu věnovat jeden program cyklu ryze české současné tvorbě, která bývá často opomíjena nebo zastoupena jen okrajově. Považujeme také za důležité dát příležitost studentům k živému provedení jejich děl profesionálními interprety. Je to velmi dobrá zkušenost pro jejich další vývoj,“ dodává Tomáš Pálka ze sdružení Konvergence a dramaturg koncertu.

Nejmladším autorem večera bude sedmnáctiletý student konzervatoře a brněnský rodák Jiří Dvořák. Jeho skladba s názvem "Tři procházky s Erikem Satiem a vzpomínka na ně" pro basklarinet sólo je reflexí na seznámení se s tímto pařížským poutníkem a jeho dílem, zároveň i Dvořákovou první prací ze studií.

Studenty dále zastoupí Jáchym Novotný se skladbou Prameny pro violu a klavír. Jeho učitelem je Ondřej Štochl, skladatel, violista a umělecký vedoucí ansámblu Konvergence. Na koncertě zazní jeho Notturno fragile z roku 2012, prostorová kompozice pro housle, violu, kytaru a klavír. Ze stejného roku pochází skladba Michaely Pálky Plachké, taktéž členky skladatelského sdružení Konvergence. Hory, louky, krávy pro violu, klarinet, kytaru a klavír je drobná skladba, která vznikla poté, co se autorka s rodinou přestěhovala na alpský venkov: Jednoduchost, oproštění, návrat k tomu, co nabízí příroda“. Michaela je doktorandkou na pražské HAMU a studuje zde pod vedením skladatele, producenta a pedagoga Michala Rataje, jehož skladba Running for Breath zazní na koncertě v premiéře. Rataj se jako skladatel věnuje zejména elektroakustické a instrumentální hudbě a jeho skladby jsou prováděny a vysílány v řadě zemí po celém světě. Přestože ve svých skladbách často pracuje s technologickými proměnami zvuku v reálném čase, rád se uchyluje ke komponování čistě akustických forem. „Vznik skladby Running for Breath (2013) pro sólový klavír spadá do období poměrně radikálního kompozičního hledání, které sám před sebou pravděpodobně neumím ještě správně pojmenovat, týká se však určitě proměny ve vnímání času a zvukových barev v něm. A také je výpovědí o proměnách životních rolí nejen v zrcadle rodiny. Jsem rád, že skladbu mohla nastudovat i nahrát Eva Hutyrová, jejíž hrou byl vznik díla inspirován.

Brněnský skladatel Pavel Zemek Novák se dlouhodobě soustředí na hledání možností využití unisona. Jeho tvorba je velmi oceňována mj. v Anglii, kde navázal spolupráci s místními umělci a hostuje jako přednášející na univerzitách. Skladba Světlo svíce (2009-2010) má tři verze, na koncertě zazní komplet. Původní verze pro sólovou kytaru je v dalších dvou doplněná klavírem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.