HLASkontraBAS Oktet představí na začátku března v Trutnově a Praze poprvé naživo nové „severské” album

HLASkontraBAS Oktet

Unikátní hudební formace HLASkontraBAS Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté, představí naživo 4. března na festivalu Jazzinec v Trutnově a 6. března na pražské Novoměstské radnici v rámci série Jazz Meets World nové „severské” album nazvané Kaleidoscapes. Nahrávka, která vznikala loni v létě na Islandu a poté na podzim ve studiu Sono Records, zavede v devíti skladbách posluchače na hudební cesty krajinami tajemnými, křehkými, divokými i krásně melancholickými. Album vyjde letos 26. dubna na značce Animal Music. 

Na oba koncerty poutá nový videoklip ke skladbě Funkle od Matse Eilertsena složený ze záběrů z letní cesty na Island – zkoušení a vystupování oktetu na jedinečných místech na ostrově, okouzlující přírody i momentek ze zákulisí.

Na obou březnových koncertech tak budou mít poprvé možnost čeští diváci slyšet všechny skladby, které přímo pro HLASkontraBAS Oktet napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragnheiður Gröndal, Pétur Þór Benediktsson), Izraele (Adam Ben Ezra) a z České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková). „Máme v plánu zahrát celé album a navíc ještě přidat pár skladeb z našeho staršího repertoáru,” přibližují program zakladatelé formace, zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý, kteří na desku přispěli také dvěma skladbami. 

HLASkontraBAS Oktet

Díky tomu, že deska vznikala v Sono Records formou společného živého nahrávání, koncertní podoba se bude velmi blížit podobě na samotném albu. „Ve studiu jsme si prostě stoupli do kruhu a spustili. Často se nahrává postupně jeden nástroj po druhém, ale my zvolili cestu společného, živého hraní. Díky tomu deska předává posluchačům ten správný ´živý´ pocit,” myslí si Ridina. Což potvrzuje i Petr, který ale nevylučuje i prvky improvizace: „V podstatě nebude žádný rozdíl mezi živým vystoupením a nahrávkou. Samozřejmě na celkovou atmosféru koncertu má vliv i místo a publikum, tudíž jisté malé změny určitě budou. Navíc skoro v každé skladbě je prostor pro improvizaci, která je neopakovatelná.”

Formaci navíc na březnových vystoupeních doplní speciální hosté – v Trutnově izraelský kontrabasista a skladatel Adam Ben Ezra, v Praze pak islandští hudebníci a skladatelé Pétur Þór Benediktsson a Ragnheiður Gröndal. „Jak se přesněji zapojí, bude překvapení,” říká Petr. „Pétur, kromě toho že jednu ze skladeb Pine Tree složil, s námi na Islandu také vystupoval a dirigoval ji. Určitě ho k tomu přizveme i v Praze. A dál se nechte překvapit,” uzavírá Ridina.

HLASkontraBAS Oktet vznikl v roce 2019 rozšířením původně dvojčlenného projektu HLASkontraBAS, který založili česká vokalistka, skladatelka a performerka Ridina Ahmedová a kontrabasista a skladatel Petr Tichý. Úplně na počátku rozšíření sestavy na čtyři hlasy a čtyři kontrabasy stál nápad místo looperu, který Ridina a Petr používali na koncertech k vrstvení stop přes sebe, využít živé hudebníky, kteří do skladeb vnesou vlastní interpretační duši. Ale ukázalo se, že psaní skladeb přímo pro oktet nabízí možnost jinak aranžovat a hudebně přemýšlet. A oktet začal žít svým vlastním hudebním životem. Životem čilým, unikátním a inspirativním! 

HLASkontraBAS Oktet

4. 3. 2024 – festival Jazzinec, UFFO, Trutnov (host: Adam Ben Ezra, Izrael), vstupenky zde 

6. 3. 2024 – Jazz Meets World, Novoměstská radnice, Praha (hosté: Pétur Þór Benediktsson a Ragnheiður Gröndal, Island), vstupenky zde

Obsazení:

Zpěv: Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková  

Kontrabas: Petr Tichý, Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr / Ondřej Komárek, Petr Mikeš

Více informací na http://hlaskontrabas.cz/

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější