Garrick Ohlsson s PKF zahraje Brahmsův koncert

V sedmém abonentním koncertu své 29. sezony nabídne PKF – Prague Philharmonia díla dvou hamburských skladatelů. Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zazní 11. dubna v pražském Rudolfinu Symfonie č. 3 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Johannese Brahmse. Sólového partu se ujme držitel Grammy, americký virtuos Garrick Ohlsson.

PKF – Prague Philharmonia programem navazuje na hlavní dramaturgickou linku své sezony, kterou tvoří díla Johannese Brahmse, případně autorů, kteří mu byli blízcí. „Při hraní Brahmse má muzikant vždy pocit, že dostal lekci, jako by skladatel říkal: podívejte, jak jsem chytrý! Cítíte se tak trochu jako na testu, a to je vlastně i to, co je zajímavé a fascinující,“ zamýšlí se nad hudbou Johannese Brahmse šéfdirigent a hudební ředitel PKF Emmanuel Villaume.

Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 přitom patří k nejzávažnějším dílům klavírní literatury – a představuje výzvu jak pro sólistu, tak i pro orchestr, jehož party koncipoval skladatel až symfonicky. Jako sólista s PKF vystoupí Garrick Ohlsson, jenž má vedle Grammy na kontě například vítězství na Chopinově mezinárodní klavírní soutěži. To si vysloužil jako jediný Američan v historii.

Vedle Brahmsova koncertu zazní na koncertě Symfonie č. 3 a moll „Skotská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která reflektuje autorovy silné dojmy z návštěvy Skotska. Navazuje přitom zejména na atmosféru země, přičemž některé pasáže přímo odráží inspiraci skotskou tradiční hudbou. Mendelssohnovu Symfonii č. 3 zahraje PKF – Prague Philharmonia i v rámci svého dubnového zájezdu do francouzského Colmaru. V městě označovaném za perlu Alsaska uvede orchestr během Velikonoc tři koncerty, všechny pod taktovkou Emmanuela Villauma.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější