Gabriela Beňačková či Hradišťan ve Slatiňanech

Gabriela Beňačková a Jakub Pustina. Zdroj: HF Slatiňany

Druhý ročník benefičního festivalu se uskuteční na úpatí Železných hor, ve Slatiňanech. Činorodá Iva Ryzová, která se stihne podílet nejen na tamějším kulturním dění, ale i provázet zámkem a zpívat v Pražském filharmonickém sboru, organizuje spolu se spolkem Acord Hudební festival Slatiňany. Ve čtyřech dnech, od pátku 7. června do neděle 9. června a v neděli 15. června, se uskuteční koncerty, kvůli kterým stojí za to do tohoto líbezného městečka zavítat. 

V pátek 7. června vystoupí sopranista Gabriela Beňačková a tenorista Jakub Pustina na zahajovacím koncertě na zámeckém nádvoří. Program nazvaný Rusalka, Mařenka a Jenůfa se loučí… je součástí jejího posledního koncertního turné po České republice, kterým uzavírá svou hvězdnou pěveckou kariérou. Následujícího dne, v sobotu 8. června, vystoupí tamtéž Dechové trio El GonzAles, kterétvoří přední členové Moravské filharmonie Olomouc Eliška Honková – flétna, Jan Dvořák – fagot a Aleš Janeček – klarinet. Společně se zpěváky Jiřím Jablunkou a Hanou Otáhalovou provedou posluchače světem muzikálových a filmových melodií, zahrají i známé skladby v netradiční a zajímavé instrumentaci tří dechových nástrojů. V neděli 9. června připomene Symfonický orchestr Pardubické konzervatoře se sólisty Matějem Kotalem a Annou Stránskou Rok české hudby uvedením nejznámějších skladeb českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Suka a dalších. Festival vyvrcholí v neděli 15. června vystoupením Jiřího Pavlici a Hradišťanu v zahradě místní sokolovny.

Dechové trio El GonzAles. Zdroj: HF Slatiňany
Hradišťan. Foto: Marek Malůšek

Benefiční hudební festival nabízí kromě koncertních zážitků i dobročinný přesah. Třicet procent z každé vstupenky bude věnováno prostřednictvím chrudimské organizace Amalthea z.s. na terapeutickou činnost pro děti z pěstounských rodin zdejšího regionu, které se musí vyrovnávat s předchozí traumatickou zkušeností. Součástí koncertů bude prodejní výstava olejomaleb malířky Milady Lenfeldové a výstava uměleckých fotografií fotografa Jana Kočího, dokumentující práci terapeutů Amalthey z.s. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější