pondělí, 1. říjen 2018

Francesco Tristano: klavírista bez hranic vystoupí na festivalu pro mladé

Napsal(a) 

Francesco Tristano, foto Marie Staggat Francesco Tristanofoto: Marie Staggat

Klavírista a všestranný skladatel Francesco Tristano se představí v české premiéře 20. října v pražské La Fabrice v sólovém klavírním recitálu. Festival pro teenagery Struny TEENS ve spolupráci s Prague Music Performance nabídne kromě recitálu Francesca Tristana i Festivalový MEET-MIX pod taktovkou patrona Endrua a jeho hostů či výtvarný POP-PAP workshop. Mladí návštěvníci se tak budou moci zblízka seznámit například se zpěvákem Ondřejem Rumlem, zpěvačkou kapely Mydy Rabycad Žofií Dařbujánovou, hudebním chameleonem Antonínem Dlapou či beatboxerem Jenem Hovorkou.

Původně specialista na Bacha se po postgraduálních studiích na Julliard school of New York stal též klíčovým představitelem nového hnutí, které tvůrčím způsobem zkoumá propojení klasické a elektronické hudby. S nezaměnitelnou lehkostí kombinuje žánry a styly, boří hranice a vždy přináší něco nového: „Hranice existují pouze tehdy, pokud je chcete vnímat. Hudba je synonymem svobody,“ říká sám umělec. Vedle vlastní tvorby zároveň nahrál například Bachovy Goldbergovské variace či kompletní klavírní práce Luciana Beria.

V Praze zazní vlastní tvorba Francesca Tristana z jeho posledního autorského alba Piano Circle Songs, které vyšlo v minulém roce. „Chtěl jsem posluchače přenést dovnitř klavíru a dát mu dojem, že je tímto mohutným nástrojem obklopen," komentuje své album Francesco v rozhovoru pro londonjazznews.com. S jeho vlastní tvorbou se protnou ale také světy starých mistrů i ikon 20. století. Na recitálu zazní též Francouzská suita č. 2 od Johanna Sebastiana Bacha, In a Landscape od Johna Cage či Fantasia in D Jana Pietrszoona Sweelincka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.