čtvrtek, 29. říjen 2020

Firkušného festival v neděli zahájí Francesco Piemontesi

Napsal(a) 

Francesco Piemontesi, foto Marco Borggreve Francesco Piemontesifoto: Marco Borggreve

Klavíristu Francesca Piemontesiho předchází pověst citlivého umělce, který do detailu promýšlí každou frázi. Kombinací klasického repertoáru a moderní hudby v neděli 1. listopadu zahájí osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Koncert se s ohledem na platná vládní opatření uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina bez diváků. Ti jej budou moci od 20 hodin bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu.

Večer otevře rané dílo jednoho z nejvýznamnějších německých skladatelů současnosti Helmuta Lachenmanna, následovat bude Schubertova Sonáta G dur. Večer zakončí Lisztovy Vodotrysky u vily d’Este a monumentální Sonáta h moll. Zasvěceným průvodcem přímého přenosu bude klavírista Ivo Kahánek.

Ačkoli tvorbu Helmuta Lachenmanna charakterizuje specifický přístup ke zvuku, nazvaný „musique concrète instrumentale“, jeho první publikovaná skladba Pět variací na téma Franze Schuberta z roku 1956 je psána ještě „tradičním“ způsobem využívajícím seriální techniky a detailní práci s harmonií. Sonáta pro klavír G dur D 894 Franze Schuberta z roku 1826 osciluje mezi sonátou a variačním principem, durovým a mollovým tónorodem i dramatem a zpěvností. Vodotrysky u vily d’Este napsal Franz Liszt v roce 1877 během pobytu u kardinála Gustava Adolpha von Hohenlohe-Schillingsfürst ve vile d’Este, která je obklopena impozantním vodním parkem. Sonátu h moll S 178 věnoval Liszt Robertu Schumannovi, který však dílo nikdy neslyšel. V tomto monumentálním díle představuje virtuózní klavírní techniku a dostává se až na samou hranici možností sonátové formy.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.