Filharmonie Hradec Králové připomene odkaz východočeského rodáka Radima Drejsla

Na páteční večer 24. listopadu chystá Filharmonie Hradec Králové koncert ke 100. výročí narození skladatele a východočeského rodáka Radima Drejsla. Zároveň jde o závěrečný koncert 13. ročníku Festivalu F. L. Věka a je také součástí Hradeckého memoriálu.

Titulní skladbou večera je Klavírní koncert od Radima Drejsla (1923–1953), rodáka z Dobrušky. Drejsl byl již od svého mládí velmi činným a nadaným hudebníkem, později se stal také dirigentem a skladatelem. Nadějnou životní a uměleckou dráhu ale v jeho necelých třiceti letech ukončila předčasná smrt. Zemřel za ne zcela vyjasněných okolností krátce po návratu z návštěvy Sovětského svazu. Někteří Drejslovi blízcí dávají jeho smrt do souvislosti s totalitním režimem.

Klavírního partu ve zmíněném Drejslově díle se ujme Karel Košárek, který je považován za všestranného interpreta a jehož specialitou jsou právě díla 20. století. Královéhradecké publikum si jej může pamatovat právě z jeho vystoupení na festivalu soudobé orchestrální tvorby Hudební fórum Hradec Králové, jehož je zdejší Filharmonie také pořadatelem.

Další díla na programu koncertu jsou též z pera českých autorů. Posluchači se mohou těšit na předehru ke Smetanově opeře Tajemství, předehru k Fibichově Noci na Karlštejně a na Dvořákovu Suitu pro orchestr A dur. Taktovky se ujme dirigent Tomáš Židek.

Koncert je součástí Hradeckého memoriálu, jehož posláním je připomínat hudbou, obrazem a slovem hodnoty demokracie ale také historické zkušenosti s totalitními praktikami. K tomu dodává Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie: „Nejasné okolnosti úmrtí Radima Drejsla mnozí přirovnávají k těm, které provázely smrt Jana Masaryka. Je symbolické, že koncert, při kterém si připomínáme sté výročí narození tohoto významného hudebníka a skladatele uvádíme přesně týden po 17. listopadu, kdy jsme si naopak připomněli vykročení k demokracii.“

Součástí slavnostního koncertu bude udělení Ceny festivalu F. L. Věka osobnosti, která významně přispěla k rozvoji kultury v regionu Podorlicka. Cenu předají Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana, která nad festivalem také převzala záštitu, Miroslav Sixta, starosta Dobrušky a Ladislav Horčička, výkonný ředitel pořádajícího Spolku F. L. Věka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější