pátek, 27. září 2019

Fagotisté a klarinetisté se mohou hlásit na soutěž Pražského jara, nové skladby pro ně píší Wajsar a Dušek

Napsal(a) 

Festival Pražské jaro opět vyhlašuje mezinárodní hudební soutěž, která se bude konat v oborech fagot a klarinet již tradičně od 7. do 15. května v Praze. Soutěžní podmínkyrepertoár i harmonogram 72. ročníku lze najít na webových stránkách soutěže. Zájemci o účast  mohou vyplnit online přihlášku, k níž je potřeba dodat mimo další přílohy také nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 3. prosince 2019.

Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Fagotové porotě bude předsedat Carlo Colombo, pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique v Lyonu a dlouholetý člen Lyon National Opera Orchestra. Dalšími členy poroty jsou Bence Bognáyi (pedagog na Hochschule für Musik v Norimberku a sólofagotista Mnichovských filharmoniků), Ole Kristian Dahl (pedagog na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Mannheimu a sólofagotista Swedish National Orchestra) nebo Jaroslav Kubita (sólofagotista České filharmonie a pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně).

Harri Mäki, foto Sami Perttilä Harri Mäkifoto: Sami Perttilä

Klarinetovou porotu povede Harri Mäki (pedagog na Sibeliově Akademii v Helsinkách a bývalý sóloklarinetista Tapiola Sinfonietta), kterého doplní Nicholas Cox (profesor na Royal Northern College of Music v Manchesteru), Igor Františák (pedagog na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě) či Masatoshi Tanaka (pedagog na Tokyo Gakugei University).

Pro nadcházející soutěž Pražské jaro objednalo novou skladbu pro každý obor. Petr Wajsar píše sólovou skladbu pro fagot a Jan Dušek pro klarinet. Tyto skladby budou přijatým soutěžícím zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol, tedy 11. května 2020 v oboru fagot a 12. května 2020 v oboru klarinet. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond. Výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2020 na webových stránkách Pražského jara.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.