úterý, 25. únor 2020

Dvořákovo milované ptactvo z pohledu ornitologického i muzikologického

Napsal(a) 

, foto Muzeum Antonína Dvořáka foto: Muzeum Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka zve v březnu a dubnu na čtyři přednášky nahlížejících na skladatelovu velkou zálibu a jeho tvorbu z různých, snad i některých méně známých úhlů pohledu. První dva komponované pořady jsou zároveň doprovodným programem k aktuální výstavě Antonín Dvořák: Inspirace přírodou. Součástí budou i hudební vystoupení navázaná k tématům.

Antonín Dvořák miloval holuby, které choval na svém letním sídle, a zpěvné ptactvo, jemuž nadšeně naslouchal při procházkách přírodou. Tento koníček byl samozřejmě dlouhodobou inspirací i v jeho hudební tvorbě. Odborníci z oblasti ornitologie a chovu holubů Václav Kasal a Zdeněk Vermouzek představí ptactvo z pohledu jeho významu v lidské kultuře a skladatelovu vášeň zasadí do dobového a odborného kontextu. Vyprávění 11. března zpříjemní Dvořákova hudba v podání violoncellisty Davida Pěrušky a klavíristy Pavola Praženici a skuteční, živí ptáci také nebudou chybět.

Další přednášku věnovanou vztahu Antonína Dvořáka k přírodě, tentokrát z pohledu muzikologického, prosloví 26. března nadšený skladatelův obdivovatel a hudební vědec David Beveridge. Není náhodou, že Dvořák napsal hned dvě díla s názvem V přírodě – pro pěvecký sbor bez doprovodu a pro orchestr. Jeho syn Otakar napsal: „Otec byl nesporně velmi zbožným člověkem, ale jeho zbožnost – jeho Bůh – začínal a končil přírodou.“ Součástí přednášky budou také audiovizuální záznamy přírodních jevů, které skladatele inspirovaly a rozebrána budou odpovídající místa v jeho skladbách.

Rodina Stretti, foto Muzeum Antonína Dvořáka Rodina Strettifoto: Muzeum Antonína Dvořáka
Dvořákův výjimečný klavírní koncert je téměř dvacet let předmětem moderního hudebně vědného bádání několika muzikologů. Tématem přednášky Tři verze Dvořákova klavírního koncertu, která proběhne 15. dubna, budou výsledky tohoto výzkumu a jejich uvedení do interpretační praxe. Pianistka Barbora Krištofová Sejáková zahraje kromě jiného vybrané ukázky ze tří verzí, v nichž tento koncert od svého vzniku v roce 1876 zazníval.

Na přednášce o hudbě ve významné rodině Strettiových a osobnosti a tvorbě právníka a hudebního skladatele Richarda Strettiho (jednoho z prvních předsedů Společnosti Antonína Dvořáka) promluví 27. dubna Viktor Velek a Jiří T. Kotalík. Neznámé skladby Richarda a Karla Strettiho provede klavíristka Radana Foltýnová. Akce se koná ve spolupráci se Společností Antonína Dvořáka.

Více informací nejdete na webových stránkách Muzea Antonína Dvořáka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.