pátek, 20. listopad 2020

ČT art odvysílá živě adventní koncerty České filharmonie: Přijede Gardiner, Honeck nebo Buchbinder

Napsal(a) 

John Eliot Gardiner, foto Sim Canetty Clarke John Eliot Gardinerfoto: Sim Canetty Clarke

Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí uspořádá během čtyř adventních nedělí čtyři koncerty. Orchestr bude během nich řídit John Eliot Gardiner, Manfred Honeck, Petr Altrichter, Tomáš Netopil a Ondřej Vrabec. Sólové party zahrají s výjimkou rakouského klavíristy Rudolfa Buchbindera výlučně domácí umělci – Igor Ardašev, Jan Mráček, Ivan Vokáč, Josef Špaček, Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer. Koncerty odvysílá živě ČT art vždy od 20.15 hodin, moderátorem všech čtyř večerů bude Marek Eben.

„Pokračující druhá vlna pandemie koronaviru nás bohužel nutí zrušit všechny abonentní koncerty a edukační programy až do konce letošního roku. Milovníky klasické hudby však nechceme připravit o zážitky z živého provedení, kterých se jim v posledních týdnech příliš nedostává, a tak jsme se s Českou televizí domluvili na sérii čtyř koncertů, během nichž Česká filharmonie prostřednictvím televizních obrazovek navštíví posluchače u nich doma,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Koncerty chápeme i jako poděkování našim abonentům za jejich podporující e-maily a telefonáty, které jsou pro nás obrovským zdrojem vděčnosti a optimismu. A poděkovat chceme i zdravotníkům, kteří jsou od jara v první linii, a přesto svůj boj proti koronaviru i přes obrovské vypětí stále nevzdávají,“ dodává.

Rudolf Buchbinder, foto Marco Borggreve Rudolf Buchbinderfoto: Marco Borggreve

První koncert předvánoční série je věnován českým skladatelům, Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška a Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr Bohuslava Martinů bude řídit sir John Eliot Gardiner. Prostřední skladbu večera, Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor, provede dirigent Ondřej Vrabec, klavírního partu se ujme Igor Ardašev. Druhý večer připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, které připadá na 16. prosince. Rakouský dirigent Manfred Honeck provede s Českou filharmonií vedle Beethovenovy První symfonie i výběr ze scénické hudby od Edvarda Griega k Ibsenově hře Peer Gynt a Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, v němž jako sólista vystoupí Rudolf Buchbinder.

V první polovině třetího večera se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí dva členové České filharmonie Jan Mráček a Ivan Vokáč. Ve druhé polovině zazní Suita A dur Antonína Dvořáka. V závěrečném čtvrtém večeru bude orchestr řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil. Trumpetových partů ve skladbě Pavla Josefa Vejvanovského Sonata Vespertina se zhostí Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer, v Mendelssohnově Houslovém koncertu e moll sólový part přednese Josef Špaček. Poslední skladbou večera bude Dvořákova Šestá symfonie, které prvorepublikový šéfdirigent České filharmonie Václav Talich snad pro lyriku její pomalé věty dával přívlastek „vánoční“. Všechny koncerty bude možné sledovat také na Facebooku České filharmonie.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.