středa, 14. listopad 2018

ČRo Jazz Fest přiveze Shai Maestra i britský punk-jazz

Napsal(a) 

Shai Maestro, foto Gabriel Baharlia Shai Maestrofoto: Gabriel Baharlia

Jeho jméno najdeme na čtyřech albech Avishaie Cohena, nyní se vrací se svým vlastním triem: pianista Shai Maestro bude hlavním lákadlem festivalu ČRo Jazz Fest, který proběhne 21. listopadu v pražském klubu Jazz Dock.

Digitální stanice Český rozhlas Jazz již záhy po svém vzniku iniciovala vznik jednodenního festivalu, který představuje originální osobnosti světové jazzové scény. „Letos se nám podařilo přivézt hned dvě zahraniční kapely. Shai Maestro je vrcholem současného umění pianového tria, ale na své si určitě přijdou i vyznavači fúzí ‒ britští Get the Blessing patří ke špičce neortodoxního britského jazzrocku,“ říká dramaturg festivalu ČRo Jazz Fest Petr Vidomus.

Izraelský pianista Shai Maestro si v České republice získal příznivce již několika koncerty, nyní ale v Praze představí své nové album The Dream Thief, vydané na podzim. Maestro vede své trio od roku 2010. „Jeho hudba je dynamická, stále se měnící: od nejtišších pasáží až po výbuchy energie a ofenzivního groovu,“ komentuje Vidomus. „Půjde o mimořádnou příležitost vidět Maestrovu novou sestavu v nejlepší formě.“

Širokou základnu fanoušků mají i britští Get the Blessing, o kterých Sunday Times příznačně píší, že je o „jazz-rock, ale ne tak, jak ho známe.“ Kvartet spojuje dva dechové nástroje a rockovější rytmiku. „Bývají srovnáváni s novou generací britské fúze, jakou představují třeba Led Bib, Polar Bear nebo Acoustic Ladyland,“ říká dramaturg. Zakládajícími členy kapely jsou basista Jim Barr a bubeník Clive Deamer, známí z trip-hopových Portishead, Deamer hrál i s kapelou Radiohead. V Jazz Docku kapela představí nové album Bristopia.

Českou fúzi jazzu, soulu a hip-hopu bude zastupovat projekt Zorba že ja Buddha, postavený na tvůrčím duu zpěvačky Ashley Sarah Abrman (The High Corporation) a basisty Ondřeje Hausera (např. také Prago Union, Chaozz). Kapela na sebe nedávno upozornila novým albem Rosedout Lambada, které ovšem v Jazz Docku zahraje s rozšířenou dechovou sekcí a DJ. „Zajímavostí je zdvojená rytmická sekce, tedy dvoje bicí i dvě baskytary, což dodává celku patřičnou hutnost,“ vysvětluje Vidomus.

Český rozhlas Jazz Fest začne v pražském klubu Jazz Dock 21. listopadu od 19. hodin. Vstupenky na festival je možné zakoupit na webu klubu nebo v rezervačním systému GoOut.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.