pátek, 4. prosinec 2015

Česká filharmonie po roce opět v kinech, tentokrát se Simonou Houda-Šaturovou

Napsal(a) 

Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie, foto Petra Hajská Jiří Bělohlávek a Česká filharmoniefoto: Petra Hajská

Po úspěšném startu loňských historicky prvních přímých přenosů z Rudolfina se letos Aerofilms vrací ke spolupráci s Českou filharmonií v Mimořádném adventním koncertu. Program kratších hudebních čísel českých i světových klasiků, který diváky zaručeně naladí na vánoční atmosféru, dal dohromady hlavní hostující dirigent ČF a renomovaný umělec Manfred Honeck z Rakouska. Přenos vysílaný z Dvořákovy síně Rudolfina se rozezní 14 kiny po České republice, včetně pražského Světozoru, v sobotu 19. prosince ve 14:45.

Zadání české filharmonie pro dirigenta Manfreda Honecka bylo jasné: kratší hudební čísla, která dohromady vytvoří harmonický celek a naladí publikum na vánoční notu. „Výsledek nás potěšil a překvapil. Dirigent Honeck strávil mnoho hodin zvažováním, posuzováním, posloucháním a kombinováním jednotlivých hudebních přísad, aby vytvořil program, který sám o sobě bude malým uměleckým dílem,“ popisuje generální ředitel České filharmonie David Mareček, který bude celým přenosem provázet jako moderátor.

V programu, který jde napříč staletími i národnostmi, tak návštěvníci kin uslyší například část Bachova Vánočního oratoria, Gloria z Mozartovy Korunovační mše, Schubertovo Ave Maria, slavný Květinový valčík z Čajkovského baletu Louskáček, tři části Brittenovykantáty Chvála koled, výběr z opery Hry o Marii Bohuslava Martinů a vše vyvrcholí v Halleluja z Händelova Mesiáše. Zazní i známé české koledy. „Je pro mě důležité zařadit do programu i českou hudbu a velmi se na to těším. Zazpívat si společně Narodil se Kristus Pán bude mimořádný zážitek,“ láká Honeck na koncert, který je v Rudolfinu již dlouho beznadějně vyprodaný. Pražský filharmonický sbor doplní brněnský dětský sbor Kantiléna, kvartetu sólistů bude vévodit Simona Houda-Šaturová. Z dalších pěvců se představí například tenorista Peter Berger.

S kamerami do zákulisí

Stejně jako loni nahlédnou návštěvníci kin do zákulisí Rudolfina. V úvodu a o přestávce proklouznou kamery mezi rozezpívávající se pěvce v čerstvě zrekonstruované Sukově síni, následovat budou rozhovory s účinkujícími. Celý přenos bude snímat deset kamer. Obraz v HD rozlišení bude opatřen špičkovým zvukem. Společnost Aerofilms odstartovala spolupráci s Českou filharmonií v říjnu 2014. Jednalo se o vůbec první přímý přenos koncertu do kin v České republice. Česká filharmonie tehdy vsadila na českou hudební klasiku a respektovanou osobnost šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Hlavním programem loňského říjnového koncertu byla Dvořákova Novosvětská, před Vánocemi pak zazněla v téměř padesáti kinech Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Tento hudební symbol českých Vánoc letos zopakuje ze záznamu pražské Bio Oko a semilské kino Jitřenka.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.