pátek, 1. duben 2016

Cena Cecílie pro české interprety

Napsal(a) 

Hana Blažíková a Barbora Kabátková, foto Vojtěch Havlík Hana Blažíková a Barbora Kabátkováfoto: Vojtěch Havlík
Poprvé od roku 1974, kdy Svaz belgických hudebních novinářů začal předávat ceny Cecílie pro nejlepší gramofonové nahrávky uplynulého roku, se slavnostní předávání cen nekonalo. Za účasti oceněných umělců a vydavatelů se slavnostní večer většinou koná v bruselské opeře, její interiér se ale restauruje a tak byl zvolen sál bývalého rozhlasu Flagey. Několik hodin před předáváním cen, nazvaných podle patronky hudby svaté Cecílie, zaútočili teroristé v bruselském letišti a metru a vše bylo jinak. A zase vyhrálo násilí nad uměním. Ceny ovšem vybrala osmičlenná porota předem a tak byly alespoň publikovány a pomyslně předány. Pro nás je zajímavé, že jednu z deseti cen Cecílie získala nahrávka Cantigas de Santa Maria v interpretaci Hany Blažíkové, Barbory Kabátkové, Martina Nováka a Rakušanky Margit Übellacker. V nominaci byla rovněž nahrávka Dvořákova Requiem v podání antverpského orchestru deFilharmonie pod taktovkou Philippa Herrewegheho.

Protože jsme Cantigas podrobně představili v lednové Harmonii a ocenili Tipem Harmonie,jen krátce: Cantigas de Santa Maria je sbírka 419 duchovních písní sebraných v druhé polovině 13.století na dvoře krále Alfonse X. el Sabia. Jedná se o největší sbírku mariánských písní v lidové řeči, v tomto případě v portugalštině. Výběr Barbory Kabátkové a zejména Hany Blažíkové není náhodný, PHI-Outhere je bruselská firma a obě pěvkyně a zároveň hráčky na gotické harfy jsou v Belgii známé.

Nahrávky staré hudby v roce 2015 byly v hledáčku poroty všeobecně. Jmenujme 5. díl hudební biografie Orlanda di Lassa (Vox Luminis - Musique en Wallonie), Leçons de Ténèbres Richarda Delalande (Ensemble Correspondance - Harmonia Mundi), Imagine (Bach) (Jean Rondeau - Erato) a Passions, Johanovy a Matoušovy pašie (s Magdalenou Koženou a Berlínskými Filharmoniky, Simon Rattle), cena pro nejlepší DVD.

Dále byly oceněny nahrávky Joyce & Tony at Wigmore Hall (Di Donato a Pappano - Erato), Schumannův houslový koncert (Faust - Harmonia Mundi), Lutoslawského symfonie č. 2 (Zimerman - DGG), Mozartův Únos ze Serailu (Jacobs - Harmonia Mundi) a Verdiho Aida (Pappano - Warner). Album s operou Au Monde současného belgického skladatele Philippa Boesmanse (Bruselská opera - Cyprès) získalo Snepvangersovu cenu.

České konexe má tak trochu i čestná cena pro profesora a muzikologa Harry Halbreicha, odborníka na hudbu Bohuslava Martinů a autora tematického katalogu Martinů skladeb.

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.