úterý, 5. květen 2015

Březinův farář Toufar v New Yorku

Napsal(a) 

Toufar (Jan Mikušek) a vyšetřovatelé (členky Kühnova dětského sboru), foto Hana Smejkalová Toufar (Jan Mikušek) a vyšetřovatelé (členky Kühnova dětského sboru)foto: Hana Smejkalová

Komorní opera Aleše Březiny o římskokatolickém knězi Josefu Toufarovi umučeném před 65. lety komunistickou Státní bezpečností zazní po hostování v Nitře, Bratislavě, Drážďanech, Litomyšli nebo Bukurešti také v americkém New Yorku. Národní divadlo ji uvede dvakrát v sále Bohemian National Hall 8. a 10. května 2015.

Dílo v hlavní roli se Soňou Červenou a Janem Mikuškem pod taktovkou dirigenta Jiřího Štrunce a v režii Petra Zelenky vzniklo jako součást mezinárodního projektu Paralelní životy, 20. století očima tajné policie, který iniciovala Asociace Divadelní Nitra. Od premiéry v září 2013 v Divadle Kolowrat ho viděli stovky diváků v Praze i zahraničí.

Námětem opery je politická perzekuce a mučení kněze Josefa Toufara. Záminkou k jeho zatčení 28. ledna 1950 byla zvěst o zázraku, o kterém podali zprávu farníci z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle jejich svědectví se při mši 11. prosince 1949 a znovu pak o čtrnáct dní později opakovaně pohnul křížek za farářovými zády. Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později ještě z „homoseksuelity“ a pedofilie (děti ke křivým výpovědím donutila Ludmila Brožová Polednová, známá dnes hlavně z procesu s Miladou Horákovou).

Následující pražská představení opery jsou naplánovaná na 18. a 19. listopadu 2015 na Nové scéně.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.