pondělí, 17. únor 2014

Bonifantes odjíždějí na turné po Kanadě a USA

Napsal(a) 

Bonifantes Bonifantes

Již 19. února vyráží Chlapecký sbor BONIFANTES na další koncertní turné. Po úspěšném turné v Thajsku se nyní chystá na cestování po Kanadě a USA, kam se vrací po sedmi letech reprezentovat nejen Pardubice, ale celou Českou republiku.

Intenzivní pěvecká příprava probíhá již půl roku a zpěváci za sebou tak mají desítky hodin zkoušení, díky kterým jsou nyní připraveni podat za oceánem ty nejlepší výkony a současně hlasově a fyzicky ustát pětitýdenní cestu. Sbormistr Jan Míšek zařadil do výběrové sestavy 31 zpěváků, kteří předvedou své pěvecké umění na více než 40 koncertech.

To, že se bude jednat o skutečně nabitý program nejen po hudební stránce, je patrné ze samotné trasy turné, protože sbor ujede přes 7000 kilometrů. Svou cestu započne v kanadském Torontu a bude pokračovat přes Ottawu, Montréal, Farmington, Boston, West Hartford, New York, Baltimore, Philadelphii, Bethlehem, Cleveland, Chicago, Springfield, St. Louis, Cedar Rapids a cestování ukončí v Minneapolis.

V těchto a dalších přilehlých městech zazní pečlivě vybraný repertoár. Klíčovými a současně nejnáročnějšími kusy jsou osmihlasý motet barokního skladatele Antonia Lotti Crucifixus a skladba Kyrie eleison od současného skladatele Jana Jiráska. Velký prostor byl věnován tvorbě Antonína Dvořáka, u které lze očekávat, že v Americe oslaví největší úspěch. Sbormistr Jan Míšek se snažil vyjít americkému publiku co nejvíce vstříc a v závěru turné dokonce naplánoval čistě dvořákovský koncert.

Od posledního amerického turné se sborová práce v mnohém změnila. Kluci už nezpívají pouze ve sboru, ale každý má navíc sólový zpěv, hru na nástroj s hudební naukou. Od zavedení tohoto systému se úroveň sboru neustále zvyšuje a na repertoár tak mohou být zařazeny kusy na nejvyšší umělecké úrovni.

Příprava na turné se ovšem neskládala pouze z nácviku repertoáru. Důležitá byla samotná organizace koncertů, ubytování či přesunů. Pro kluky bylo vybíráno nové sborové oblečení přizpůsobené mrazům, které budou cestu provázet. Součástí přípravy bylo také natáčení nového CD speciálně pro kanadské a americké koncerty. Vedle CD povezou kluci za oceán také nový kalendář fotografa Tomáše Kubelky, který je zachytil v netypických situacích.

Stejně jako při loňském úspěšném turné po Asii bude součástí doprovodného týmu i Ignác Šídlo. Ten pro kluky připravuje průvodce po navštívených městech a především bude podávat rodičům a veřejnosti bleskové informace přímo z místa dění. Fotky, videa, obrázky, články, vzkazy a zprávy, to vše bude každý den k vidění na připravovaném webu Bonifantů.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.