pondělí, 10. červenec 2023

20. ročník Třeboňských nocturen nabídne klasickou hudbu, operu i swing

Napsal(a) 

Eliška Weissová, foto archiv Eliška Weissováfoto: archiv

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zahájí svůj 20. ročník v úterý 11. července koncertem Talichova kvarteta s francouzským klarinetistou Lilianem Lefebrvem. Během pěti dnů se na několika pódiích v historickém centru Třeboně představí hvězdy opery, klasické hudby, swingu i crossoveru. Vystoupí také sopranistka Eliška Weissová, slovenský barytonista Daniel Čapkovič, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, houslista Daniel Matejča, pianista Jan Schulmeister, klarinetista Karel Dohnal, Jan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a Jiří Stivín.

„Za dvacet let si prošel festivalou řadou změn, přivítal stovky umělců a desítky tisíc návštěvníků, podpořil několik charitativních projektů. Těší nás, že zájem stále roste, dva koncerty jsou letos už zcela vyprodané, ostatní představení k vyprodání směřují. Jsme hrdí, že jsme celých dvacet let stavěli náš festivalový program i na mladých umělcích na počátku kariéry, které dnes můžeme obdivovat na domácích a zahraničních pódiích.  Ať už je to Adam Plachetka, Olga Šroubková nebo Ivo Kahánek. Jsme vděční za velkou podporu města Třeboně, které za festivalem od počátku stojí i další dlouhodobá partnerství se společností Renomia, Jihočeským krajem či Slatinnými lázněmi Třeboň,“ ohlíží se za proběhlými ročníky ředitelka festivalu Irma Mrázková.

PhilHarmonia Octet, foto archiv PhilHarmonia Octetfoto: archiv

Třeboňská nocturna tradičně rozehrají prostory empírového Divadla J. K. Tyla, konírnu a nádvoří Státního zámku Třeboň, Tunel Music Club nebo nádvoří barokních tereziánských kasáren, dnes městského úřadu. I když je většina představení plánována pod širým nebem, festival je v případě nepřízně počasí připraven na přesun do krytých prostor.

Diváci se mohou těšit na festivalovou novinku, odpolední představení, které proběhne 15. července. „Dlouho jsme uvažovali o rozšíření nabídky o odpolední program pro nejmladší diváky. V představení Harlekýn klarinetisty Karla Dohnala, laureáta řady významných mezinárodních soutěží a člena PhilHarmonia Octet, jsme našli dokonalé spojení hned několika uměleckých disciplín. Zaručujeme, že se budou bavit nejen děti, ale i dospělí,“ dodává Mrázková.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.