pátek, 8. červen 2018

Záhada tyče a další současné opery na novém festivalu Národního divadla

Napsal(a) 

Záhada tyče Záhada tyče

Pražské Národní divadlo se v druhé půli června otevře nové opeře. První ročník festivalu Opera Nova proběhne ve dnech 19. - 24. 6. 2018 na Nové scéně Národního divadla. Dramaturgem festivalu je Lukáš Jiřička, supervizorem hudební ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň. Ne vše, co na festivalu zazní, je opera, a ne vše bude provedeno živě, v koncentrovaném čase ale v Praze zazní výběr nové hudby posledních sezon, která byla provedena na česko-slovenské hudebnědramatické scéně.

Slovenský Cluster Ensemble Bratislava přiveze do Prahy Changing Parts Philipa Glasse, performanci ve verzi pro osmičlenný ansámbl, tanečníky a live video v choreografii Petry Fornayové. Další slovenskou inscenací bude Apolloopera Marka Piačeka. „Melodrama o jednom bombardování pro sbor, herce a trombón vychází ze skutečné události - 16. června 1944 spojenci bombardovali bratislavskou rafinerii Apollo. Dějová linie se opírá o reálné zprávy ze života meziválečné vícejazyčné Bratislavy. Každodenní život je zde konfrontován s napjatými událostmi 40. let 20. století. Text libreta vychází z archivních materiálů,“ přibližují inscenaci organizátoři.

 

Záhada tyče je poslední částí volné operní trilogie Miroslava Tótha, která měla premiéru vloni v prostorách košické Tabačky Kulturfabrik. „Opera Záhada tyče se pokouší o rekonstrukci života lidí, tentokrát miliardy kilometrů od země na planetě 134330 Pluto, kde lidstvo postavilo základnu jako přestupní stanici do další galaxie. Zakončení operní trilogie v podobě nové variace institucionálně - operní parafráze plné záhadných výjevů. Neřešitelnost existence operní bytosti během pobytu na jiné planetě ve třinácti obrazech, uvádí za organizátory festivalu Kateřina Motlová.

Brno Contemporary Orchestra představí na festivalu tvorbu mistra mystifikace a průkopníka happeningu, brněnského skladatele Josefa Berga. Zazní Eufrides před branami Tymén a v provizorním předvedení také Johanes doktor Faust. Brněnská scéna bude zastoupena ještě Pravidly slušného chování v moderní společnosti, operou Michala Nejtka, kterou uvedla vloni brněnská Janáčkova opera.

Pořádající Národní divadlo se představí čtyřmi inscenacemi, Šostakovičovým Orangem a Antiformalistickým jarmarkem, Donem Hrabalem Miloše O. Štědroně a Sternenhochem Ivana Achera. Operu Jiřího Kadeřábka Žádný člověk uvede ND formou projekce záznamu představení ve foyer Nové scény.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.