Ščedrinova Lolita v Praze: Zapomněli jsme na dívku, která v noci pláče do polštáře

Opera Národního divadla a Státní opery zahájí nadcházející sezonu dvouaktovkou ruského skladatele Rodiona Ščedrina. Jeho opera Lolita vychází ze slavné literární předlohy Vladimira Nabokova a bude uvedeno v české premiéře. Pod taktovkou německého dirigenta Sergeye Nellera se v hlavních rolích představí Pelageya Kurennaya, Marta Reichelová nebo Petr Sokolov.

Lolitu složil Ščedrin z podnětu Mstislava Rostropoviče, který v prosinci roku 1994 dirigoval ve Stockholmu její světovou premiéru. Zatímco operní Ščedrin vstupuje na české jeviště teprve podruhé (20. 12. 1978 se v Brně uskutečnila československá premiéra opery Mrtvé duše), jeho balety v čele s Carmen jsou u nás poměrně známé (citát z Carmen s jistou sebeironií Ščedrin zakomponoval i do Lolity). Většinu baletů složil pro svoji manželku, slavnou primabalerínu Maju Pliseckou, která v Praze několikrát vystupovala.

 

První českou inscenaci Ščedrinovy Lolity vytvoří se svým týmem slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová. Ambicí režisérky je „vrátit Lolitě její skutečný obraz, který se za více než 60 let od jejího vydání změnil. Žijeme v době, která je zahlcena hypersexualitou mladých dívek. A to není proces, který by měl být v naší společnosti romantizovaný. Populární kultura z Lolity udělala módní ikonu, narušila její identitu a ukradla její jméno. Obraz předčasně vyvinuté svůdkyně se tak stal jedním z nejrozšířenějších nepochopení. Zapomněli jsme však na Lolitu. Zapomněli jsme na dívku, která v noci pláče do polštáře. Stále totiž platí, že dítě není zodpovědné za zneužívání a jediná osoba, která nese vinu, je zneuživatel.“

Rodion Ščedrin, foto The Plisetskaya-Shchedrin Foundation/shchedrin.de

V roli Lolity se českému publiku představí mladá ruská sopranistka Pelageya Kurennaya, která má s hudbou Rodiona Ščedrina bohaté zkušenosti. Kurennaya se bude v roli Lolity střídat s českou sopranistkou Martou Reichelovou. V roli Humberta, otčíma Lolity, vystoupí ruský barytonista Petr Sokolov a v roli Lolitiny matky Charlotte se budou střídat mezzosopranistky Veronika Hajnová a Daria Rositskaya. Role svůdce Quiltyho se zhostí ukrajinský tenorista Alexander Kravets a českému publiku dobře známý Aleš Briscein. V dalších epizodních rolích vystoupí Michaela ZajmiEliška Gattringerová nebo Václav Sibera.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější