Plzeňský Orfeo po premiéře odcestuje do Bayreuthu

Druhého června uvede plzeňské Divadlo J. K. Tyla v premiéře Orfea Claudia Monteverdiho pod taktovkou Vojtěcha Spurného. Nová inscenace se představí i na 57. ročníku festivalu Musica Bayreuth.

Inscenace v režii Tomáše Pilaře přenese diváky do barokního divadla současnosti. „Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že jsou uprostřed barokního paláce, že se propadli do jiného časoprostoru. Využili jsme složitý systém oboustranných projekcí, díky nimž ožijí originální staré rytiny ze 17. století, zpěváky jsme oblékli do nádherných kostýmů a celou atmosféru umocníme použitím velmi speciální vůně složené podle dobových záznamů, kterou diváci ucítí při příchodu do sálu,“ vysvětluje režisér.

Hned po premiéře se inscenace představí v rámci 57. ročníku festivalu Musica Bayreuth. „Divadlo J. K. Tyla bude mít tu čest otevřít svou inscenací po rekonstrukci Markraběcí operní dům, jenž je přístupný jako muzeum a za celý rok je zde uvedena pouze jedna inscenace. Úžasné je i to, že k původně plánovaným dvěma představením jsme pro velký ohlas přidali ještě reprízu třetí,“ upřesňuje ředitel divadla Martin Otava. Jedná se o navázání spolupráce, která byla započata v roce 1996. Tehdy byl Martin Otava osloven, aby v Markraběcím operním domě inscenoval Dona Giovanniho. V té době jsem dostal nabídku uvést Dona Giovanniho také v Plzni, a tak jsem vytvořil koprodukční spolupráci,“ doplňuje ředitel DJKT.

Do hlavní role byl vybrán barytonista Lukáš Zeman, v dalších rolích se představí Alena HellerováKristýna Vylíčilová, Jaroslav Březina, Čeněk Svoboda nebo Jaromír Nosek. „Zvláštností je zařazení barokní chromatické harfy, která má naprosto unikátní a nezaměnitelný zvuk, a není mi známo, že by vůbec v Čechách takový použitelný nástroj byl. Do naší inscenace proto bude jezdit hrát jeden harfista z Nizozemska a dvě hráčky z Francie. Na premiéře 2. června bude dokonce účinkovat jeden z nejlepších hráčů na historickou harfu na světě, pan Maximilian Ehrhardt.“ upřesňuje režisér Tomáš Pilař.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější