čtvrtek, 25. červen 2015

Plzeň se zapojí do klání mladých operních nadějí, bude hostit soutěžní festival Armel

Napsal(a) 

Mozart a smrt, foto DJKT Mozart a smrtfoto: DJKT

Mezinárodní maďarský operní festival Armel bude letos poprvé hostit Plzeň. Ve Velkém divadle se v rámci osmého ročníku soutěže představí v prvním červencovém týdnu tři zahraniční divadla. Hlavní zvláštností, kterou se Armel odlišuje od pěveckých soutěží po celém světě, je to, že tu sólisté nesoutěží přednesem árií na pódiu, ale během představení přímo v rolích vybraných pěti inscenací. Ty doma nastudují zúčastněná divadla z různých zemí v rámci svého domácího repertoáru a ve finále je přijedou předvést do divadla, které festival hostí.

Operní soubor Divadla J. K. Tyla vystoupí s dvěma jednoaktovkami pod souhrnným názvem Mozart a smrt. Mozart a smrt se odehraje jak v Plzni, tak v Budapešti, kde proběhne druhá část festivalu a závěrečné vyhodnocení soutěže. Projekt dvou aktových oper nabízí prožití celého spektra emocí během jednoho večera. První z nich, Mozart a Salieri, je koncipovaná jako psychologické drama se silným generačním tématem - na jedné straně zralý zkušený Salieri, který už ale nemá životní energii, na druhé straně Mozart bez zásluh a zkušeností, ale plný elánu a radosti. Salieri nakonec Mozarta otráví. Druhá opera začíná tím, že Mozart ve skutečnosti nezemřel, ale odstěhoval se do italského Pesara, kde skládá opery za netalentovaného studenta hudby Gioacchina Rossiniho. V projektu se představí i mladí pěvci z Itálie, Polska a Maďarska. Výtvarník Aleš Valášek s režisérem Tomášem Pilařem připravili jedinečné výtvarné provedení s řadou zajímavých světelně vizuálních prvků. „Jde o novodobou variaci na rokoko, kde nebudou chybět bohatě zdobené kostýmy a krásné vyšperkované dámy,“ prozrazuje Tomáš Pilař.

Mozart a smrt

Nikolaj Rimskij-Korsakov, Sergio Rendine

Hudební nastudování a dirigent: Francesco Ledda

Režie: Tomáš Pilař

Scéna a kostýmy: Aleš Valášek

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.