úterý, 26. leden 2016

MET uvádí znovu Zeffirelliho Turandot, tentokrát s Ninou Stemme

Napsal(a) 

Na jeviště Metropolitní opery v New Yorku se vrací Pucciniho poslední opera Turandot, jedna z divácky nejoblíbenějších inscenací, kterou na světlo světa přivedl před téměř třiceti lety režisér Franco Zeffirelli. V roli kruté čínské princezny se představí současná wagnerovská sopranistka číslo jedna, Nina Stemme, jejíž výkon v roli strhává nekonečné ovace. Slavnou árii princeznina milence Kalafa „Nessun dorma“ vyslechnou diváci přímých přenosů z Met už v sobotu 30. ledna v 70 zemích světa z úst italského tenoristy Marca Bertiho. V České republice se Turandot rozezní 26 kinosály.

Nestárnoucí inscenace slavného filmového a operního režiséra Franca Zeffirelliho z roku 1987 neztratila nic ze své přitažlivosti ani v očích dnešního náročného operního publika. Naposledy se inscenace v Met hrála v sezóně 2012/2013 a v rámci přímých přenosů do kin v sezoně 2009/2010 v hlavní roli s ruskou dramatickou sopranistkou Mariou Guleghinou. Dramaturgové Met přesto věděli, že i tentokrát je klasika Turandot sázkou na jistotu. Všechny zraky se totiž upírají k představitelce princezny Turandot, švédské hvězdě operních stánků Nině Stemme.

Stemme se podařilo vykreslit hrozivě chladnou princeznu jako překvapivě zranitelnou dívku. Její silný a plný hlas si udržel žár po celý večer díky spalujícím vysokým tónům, které však nikdy nezněly nuceně nebo příliš ostře,“ barvitě popisuje kritička New York Times Vivien Schweitzer. Na prknech Met se pěvkyně paradoxně objevuje jen vzácně – poprvé v roce 2000 ve Wagnerově Bludném Holanďanovi, podruhé a naposledy ve Straussově Ariadně na Naxu před dlouhými šesti lety. Mezitím sklízela úspěchy po celém světě – nejvýrazněji v poslední době zářila ve Vídeňské opeře v roli irské princezny v Tristanovi a Isoldě a v náročných rolích Brünnhildy ve wagnerovské tetralogii Prsten Nibelungův. V roce 2013 se navíc stala první držitelkou Mezinárodní operní ceny, tzv. „operního Oscara“ pro operní pěvkyni roku. Stemme v Turandot zdatně sekunduje nadějná rumunská sopranistka známá z loňské inscenace Bizetovy Carmen, Anita Hartig, která sehraje roli otrokyně a nešťastnice Liu. Italský tenorista Marco Berti se již poněkolikáté chopil role udatného prince Kalafa, který nakonec získá princeznino srdce. Jeho otce, tatarského chána Timura, zpívá ukrajinský bass-barytonista Alexander Tsymbaljuk.

Orchestr bude na povel bývalému šéfdirigentovi frankfurtské opery Paolu Carignanimu a celým pohádkovým večerem provede operní diva Reneé Fleming.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.