pondělí, 2. říjen 2017

Pokrytecký Maškarní ples v pražském Národním divadle

Napsal(a) 

Skoro po padesáti letech se do historické budovy Národního divadla vrátí Maškarní ples Giuseppe Verdiho. 5. a 7. října jej ND uvede jako první premiéru nové sezony, dirigovat bude hudební ředitel Opery ND Jaroslav Kyzlink, režii inscenace vytvořil Dominik Beneš. V milostném trojúhelníku hlavních postav se objeví v alternacích Peter Berger a Michal Lehotský jako Gustav III., Anda-Louise Bogza, Veronika Dzhioeva a Maria Kobielska jako Amélie, Svatopluk Sem a Michele Kalmandy jako Renato. Koloraturní roli Oscara ztvární Marie Fajtová a Yukiko Kinjo, věštkyni Ulriku Veronika Hajnová a Eliška Weissová.

Samotný název opery ve mně vzbuzuje emoci bujarého veselí a zábav, důležité téma přetvářky a pokrytectví ústící až k hororovému dramatu,“ popisuje režisér Dominik Beneš, který se v Národním divadle představil inscenacemi oper Slavík a Jolanta.

Děj opery je napsán na základě skutečné historické události, zavraždění švédského krále Gustava III. v roce 1792, ale mě při tvorbě scény i kostýmů víc inspirovala epocha, ve které Verdi operu vytvořil, tedy druhá polovina 19. století, která má v sobě eleganci, divadelnost, u dam i větší ženskost a nepůsobí tak archaicky jako rokoko,“ vysvětluje Marek Cpin. „Nechtěli jsme operu násilně aktualizovat, spíš vytvořit nadčasově moderní podívanou. Důležitým a vodícím prvkem je právě maškarní ples, finále opery, ale masky se nám objevují u každé z hlavních postav už během celého děje.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.