pondělí, 25. květen 2015

Liberecký Don Pasquale přinese vášeň mafiánské Itálie v podání mladého inscenačního týmu

Napsal(a) 

Kateřina Kněžíková, foto Pavel Hejný Kateřina Kněžíkováfoto: Pavel Hejný
V závěru divadelní sezóny 2014/2015 si soubor liberecké opery Divadla F. X. Šaldy připravil italskou operní buffu Don Pasquale, skladatele Gaetana Donizettiho (1797 – 1848).

Dílo bylo zkomponováno na objednávku pařížského divadla Théatre Italien, a to za rekordně krátkou dobu. Historikové hovoří o deseti až čtrnácti dnech, ve kterých byla skica opery skladatelem vytvořena – s předpokladem, že celek společně s instrumentací bude dotvořen během zkušebního procesu. Jako libretista byl ke spolupráci přizván Giovanni Ruffini (1807-1881), který na přání Donizettiho text několikrát přetvořil a předělal, sám Donizetti do libreta však tolik zasahoval, že Ruffini nakonec nesouhlasil se svým podpisem pod tímto dílem a namísto svého jména zde uvádí signaturu M. A. Premiéra opery Don Pasquale, která se konala 3. ledna 1843, zažila frenetické ovace, úspěch putoval i do dalších zemí a v několika dalších sezónách se tato kompozice stala nepřehlédnutelným operním titulem v celoevropském kontextu. Poslední premiérové uvedení Dona Pasquala v Divadle F. X. Šaldy Liberec je datováno k 31. 3. 1973, v hudebním nastudování Jindřicha Bubeníčka, v režii Rudolfa Málka.

„Don Pasquale je mistrovské dílo, vskutku komická opera, která je navíc dokonalá ve své kompozici, s bohatým orchestrem a bravurně vystřihnutými lidskými charaktery,“ říká šéf liberecké opery Martin Doubravský, který pro nové nastudování pozval známého dirigenta, Richarda Heina, absolventa Hochschule für Musik v rakouském Grazu, působícího v Národním divadle v Praze, dirigenta, který má s italskou operou nemalé zkušenosti.

Za režijní pult byl přizván, do libereckého divadla poprvé, mladý, talentovaný operní režisér Dominik Beneš, který prozradil něco málo ze své režijní interpretace. „Tragikomedie opery spočívá ve faktu, že každá z postav, toužící po naplnění, chápe lásku jaksi po svém. Jeden miluje, dokud ho to nestojí peníze. Druhý miluje, dokud za lásku nemusí bojovat. Třetí miluje, dokud trvá pocit okouzlení. A čtvrtý miluje, dokud ho ten třetí škádlí svou nedostupností… to vše okořeníme notnou dávkou ironie, napětí, romantiky, mazanosti a vášně mafiánské Itálie.“

Opera Don Pasquale je založena především na pěvecko-hereckém talentu jednotlivých postav – v Liberci se mohou diváci těšit na výrazné obsazení a to jak z řad operního souboru Divadla F. X. Šaldy, tak na sólisty Národního divadla v Praze a jiných operních domů. Hlavní role Dona Pasquala byla obsazena Pavlem Vančurou a Zdeňkem Plechem, v roli Noriny se představí Věra Poláchová a Kateřina Kněžíková, mladého Ernesta ztvární Tomáš Kořínek nebo Róbert Remeselník a na doktora Malatestu se mohou diváci těšit v podání Jiřího Hájka a Matěje Chadimy.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.