úterý, 12. listopad 2019

Festival Opera opět představí to nejzajímavější z českých i slovenských operních scén

Napsal(a) 

Ana Sokolović: Love Songs, Opera Povera v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem Ana Sokolović: Love Songs, Opera Povera v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem

Celkem sedmnáct operních inscenací nabídne další ročník festivalu hudebního divadla Opera. Od 4. ledna do 2. března 2020 představí v Praze své nejlepší inscenace soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokrát doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale zavítá i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

Čtrnáctý ročník festivalu nabídne klasiku, málo známé tituly i novinky. Nová autorská díla přitom tentokrát nabídnou nejen alternativní soubory (Ensemble Opera Diversa, Hausopera, Opera studio Praha), operu Broučci složil Jan Jirásek přímo pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit např. na dvě aktovky Sergeje Rachmaninova, které v Liberci nastudoval osvědčený inscenační tým Martin Doubravský a Linda Keprtová (na minulých ročnících byly jak laickými diváky, tak odbornou veřejností vysoce ceněny jejich inscenace Foersterovy Evy a Massenetovy Thaïs). V programu jsou dvě Janáčkovy opery a výrazněji nežli v minulých letech je zastoupena i německá a italská klasika: Ludwig van Beethoven, Carl Maria von Weber, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini.

Leoš Janáček: Osud, NDM Ostrava Leoš Janáček: Osud, NDM Ostrava

V roce 2015 se festivalu poprvé zúčastnily operní soubory ze Slovenska. Festival tak připomíná, že operní soubory z České i Slovenské republiky i po rozdělení Československa patří do jednoho společného divadelního kontextu a že mezi českým a slovenským divadlem stále existují významné vazby. Důkazem jsou ostatně obě slovenské inscenace slovenských divadel, které budou k vidění v rámci 14. ročníku festivalu: košický Falstaff v režii Jiřího Menzela (v titulní roli s Jiřím Přibylem) a banskobystrická La Gioconda v režii Dominika Beneše. A nahlíženo z druhé strany: v tuzemských inscenacích vystoupí nejeden slovenský interpret.

Giuseppe Verdi: Falstaff, Státní divadlo Košice Giuseppe Verdi: Falstaff, Státní divadlo Košice

Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Odborníci i diváci budou vybírat nejlepší inscenaci a oceňovat výjimečné pěvecko-herecké výkony. Kompletní program festivalu si můžete prohlédnout zde.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.