úterý, 20. říjen 2015

Dva pohádkové příběhy o vykročení do nových dimenzí života - Slavík a Jolanta v Národním divadle

Napsal(a) 

Národní divadlo uvede poprvé ve své historii inscenace oper Slavík Igora Stravinského a Jolanta Petra I. Čajkovského v rámci jednoho večera. Premiéry 22. a 23. října bude řídit britský dirigent Jan Latham-Koenig a režie se ujal mladý režisér Dominik Beneš.

Pro Beneše jsou Slavík a Jolanta debutem v Národním divadle. V jeho případě se jedná i o první režijní setkání s operou ruského autora. „V obou příbězích trpí hlavní hrdinové vnitřní samotou a sklíčeností a mým cílem je akcentovat cestu, kterou musí překonat k duševnímu naplnění a svobodě. V opeře Slavík to znamená přijmout sama sebe a odpovědnost za své činy. Jolantu zas vyvede ze samoty poznání opravdové lásky beze lží. Příběhy tedy spojuje krok do nových dimenzí života,“ říká Dominik Beneš. Hudební vyjádření Stravinského a Čajkovského je rozdílné. Příběhy vnímám jako solitéry s ucelenou dějovou linkou, a proto jsem se rozhodl je tak i ponechat,“ dodává režisér.

Hudebního nastudování se ujal britský dirigent a současný umělecký ředitel Nové opery v Moskvě Jan Latham-Koenig, kterého zná pražské publikum z Tristana a Isoldy, Trubadúra a Orfea a Euridiky. „Jolanta je pohádka a já ji nechci zatěžkat tíhou emocionálního dramatu. Neznám žádnou jinou Čajkovského operu, jejíž partitura by byla tak detailně propracována. Všechny představitelné instrukce jsou do ní pevně vepsány,“ říká dirigent Jan Latham-Koenig a pokračuje: „Nejdříve jsem si nebyl jistý, jestli je to vůbec možné takto zahrát, ale pak jsem pochopil, že při dodržení skladatelova záměru se Jolanta stává naprosto mimořádným dílem. Je to pestrobarevná a perlivá pohádka plná života a emocionální hloubky. Je to mistrovský kus.“

Operu Igora Stravinského Slavík uvedlo Národní divadlo před pěti dvakrát v koncertním provedení. Tentokrát se v titulní roli představí v alternaci sopranistky Olga Jelínková, která naposledy oslnila jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně ve Stavovském divadle, a makedonská pěvkyně Milena Arsovska, pro niž je tato opera pražským debutem. V hlavní roli princezny Jolanty to budou Dana Burešová a jihoosetská sopranistka Veronika Dzhioeva.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.